14 Mayıs Seçim Sonuçları Üzerine

14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçiminin Cumhurbaşkanlığı sonuçları hakkında dikkatimi çeken bazı hususlar hakkındaki düşüncelerimi dostlarımla paylaşmak istiyorum.

Öncelikle şunu ifade etmek isterim. Seçimden önce neredeyse bütün kamuoyu araştırma şirketlerinin birleştiği husus Kemâl Kılıçdaroğlu’nun önde olduğu yönünde idi. 

Detay verecek olursak, iktidara yakın Sonar, Genar ve Optimar hariç 18 araştırma şirketi, ağız birliği etmişçesine, Sayın Kılıçdaroğlu’nu önde gösteriyordu. Ki bu firmaların içinde geçmişte seçim sonuçlarını gerçekleşen sonuçlara yakın ve isabetli olarak tahmin eden itibarlı firmalar da bulunmaktadır.

Seçimin 1. turunu Erdoğan’ın önde tamamlaması üzerine, özellikle Bekir Ağırdır, İbrahim Uslu ve Ertan Aksoy ne diyecekler, makul bir izahları var mı diye merak ettim.

Adı geçenlerin açıklamaları beni ikna etmedi. Çünkü dediklerinin özeti şuydu: Son 1-2 güde Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a seçmen geçişi oldu. Hâlbuki daha önce bu kişiler son 10 günde seçmen tercihinde değişiklik olmaz görüşünü dile getiriyorlardı. Bu sebeple açıklamaları beni tatmin etmedi.

Diğer taraftan, CHP den gelen Seçim Güvenliğine ilişkin açıklamaların ise kendilerindeki ıslak imzalı Sandık Sonuç Tutanakları ile YSK’ nın ilan ettiği sonuçların karşılaştırılmasıyla sınırlı olması dikkatimi çekti.

Bu hususlar üstüne kafa yorarken pek üstünde durulmayan, atlanan bir konu olduğunu fark ettim. Seçmenin yüzde yüzünün oy kullandığı ve Millet İttifakı ile bu ittifakın adayı Kılıçdaroğlu’na sıfır oy çıkan sandıklar…

Demokratik ülkelerde seçime katılım oranında veya bir sandıkta oy kullanım oranında %95’in üstü normal görülmemektedir. Uluslararası Seçim Literatürü böyledir. 

O halde, öncelikle %95 üzeri oy kullanılan bütün sandıkların mercek altına alınması gerekir. İkinci olarak da yurtiçindeki 192.000 küsur sandığın coğrafi eşleştirmeleri (il, ilçe, mahalle/köy) yapılması gerekmektedir.. Varsa sanal sandık ve sanal seçmenlerin ortaya çıkarılması şarttır.

Yaşlı bireyler ile engelli vatandaşlarımız için oluşturulan seyyar sandıklarda kullanılan oy sayıları ile bu sandıklarda oy kullanan seçmenlerin yaş ve sağlık durumlarının, bu sandıkların oluşturulma gerekçesine uyup uymadığı araştırılmalıdır.

Son olarak ise 14 Mayıs 2023 Seçimde oy kullanmış olan bütün yabancı kökenli seçmenlerin isim ve sayıları tadat edilip açıklanmalıdır. Açıklanmalıdır ki, 28 Mayıs’tan önce ne kadar yabancının Türk Milletinin geleceğini belirlemede söz sahibi olduğu halkımıza ısrarla anlatılsın.

28 Mayıs’ta 14 Mayıs benzeri bir tablo ile karşılaşılmaması için, kısaca anlatmaya çalıştığım hususların dikkate alınması ve icap eden çalışmaların titizlikle yapılması elzemdir. 

Seçimlerden önce bizdeki bilgiler YSK da yok diye öğünen CHP için bu araştırmaları yapmak zor olmasa gerektir.

Yazar
Ramazan GÜLTEKİN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen