Aziz Sancar’ın Nobel madalyası Anıtkabir’de sergilenecek

Türk bilim adamı Prof. Dr. Sancar, Nobel madalyasını ve sertifikasını Anıtkabir’de sergilenmek üzere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar’a teslim etti.

 

ANKARA

Nobel Kimya Ödülü sahibi Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı ziyaret etti.

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Prof. Dr. Sancar, ziyareti sırasında Nobel Ödülü ile Madalya ve Sertifikasını, Anıtkabir’de sergilenmek üzere Orgeneral Akar’a teslim etti.

Nobel Ödülü, madalya ve sertifika, hazırlanacak bir proje çalışmasının ardından, 19 Mayıs 2016’da düzenlenmesi planlanan açılış töreniyle, Anıtkabir’de sergilenecek.

Prof. Dr. Sancar, Anıtkabir ziyaretinin ardından, kaldığı otelde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bugünkü programına ilişkin değerlendirme yapması istenen Sancar, ilk olarak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı ziyaret ettiğini ve Akar’a Nobel madalyası ile sertifikasını verdiğini belirtti.

Prof. Dr. Sancar, sertifikanın ve madalyanın Genelkurmay Başkanlığında muhafaza edileceğini, 19 Mayıs 2016’da da Anıtkabir’e teslim edileceğini bildirdi.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldiğini aktaran Sancar, “Ona çok teşekkür ettim. İyi ki beni davet etti. Çünkü burada, buraya gelip bu coşkuyu görmek beni çok mutlu etti. Ben gelmeyi düşünmüyordum” diye konuştu.

Sancar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine ilişkin, “Türkiye’deki eğitim durumunu, hem ilköğretimi hem yüksek öğretimi konuştuk. Türkiye’de özellikle ilköğretimde neler yapıldığı konusunda benim pek bilgim yoktu. Beni bilgilendirdi. Yükseköğretimde de benden bazı bilgiler istedi. Elimden geldiği kadar bilgi verdim” açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Aziz Sancar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eğitime ilişkin, “Cumhurbaşkanım benim iyi bildiğim şey, araştırma yapmak. O bakımdan araştırma yapmaya özellikle çocukları teşvik edin, temel araştırma yapsınlar. Bunları söyledim” dedi.

“Atatürk’ün ruhuna Fatiha okudum”

Anıtkabir ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Sancar, “Halkın bu kadar ilgisi bana gerçekten çok dokunuyor. Sağ olsunlar kadir biliyorlar, hoşuma gitti” diye konuştu.

Anıtkabir’deki vatandaşların yoğun ilgisinden rahatsız olmadığını ifade eden Sancar, fotoğraf çektirmek, konuşmak ve kucaklamak isteyenlerden de rahatsız olmadığını belirtti.

Bir gazetecinin, “Anıtkabir’de özellikle mozolenin önünde sanıyoruz, dua ettiniz” sözleri üzerine Sancar, “Müslüman bir kabre giderseniz Fatiha okursunuz. Tabii Atatürk’ün ruhuna fatiha okudum” yanıtını verdi.

Kaynak :

http://aa.com.tr/tr/turkiye/sancarin-nobel-madalyasi-anitkabirde-sergilenecek/491279

http://aa.com.tr/tr/turkiye/nobel-kimya-odulu-aziz-sancar-ataturkun-ruhuna-fatiha-okudum/491522

Yazar
Kırmızılar

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen