Bizim Günümüz “Ulusun Ulu Günü” Cemal Şafak

Tam boy görmek için tıklayın.

      Türk Dünyasının her birinde farklı adlarla anılsa da ortak bir gün olarak kutlanıyor Nevruz Bayramı. Genel anlamda toprağın, havanın ve suyun uyanışı ya da değişime uğraması nedeniyle çok uzun asırlardır geleneğimiz hale gelen bu bayram seyri aynı zamanda insanlara mutluluk veren bir ortamda devam ede gelmiştir.

      Birilerinin bu muhteşem bayram havasını bile siyasi bir olguya dönüştürmeye çalışması çok acı bir gerçek olsa da bizim insanımızın nesiller boyu unutmayıp unutturmadıkları bu milli hasletimizi büyük heyecan ve gururla devam ettirmeleri taktire şayandır… Saka’dan Balkanlara, Tataristan’dan Suriye ve Irak’a kadarki geniş Türk coğrafyasında bizim olan sedanın, bizim olan medeniyetin bütün özellikleriyle, bütün renkleriyle yaşatılması tarihi bir sorumluluk olsa gerek. Her Türk topluluğunda farklı isimlerle toylanan bu milli bayramın bir takım art niyetli siyasi anlayışlara terkedilmemesi gerek. Özellikle devletimiz köklerimizde var olan ve milli birliğimizi sembolize eden günü politik saldırılardan ve de özellikle terörle bağlantılı şer güçlerin elinde oyuncak etmelerinden uzak tutmalı, onların karanlık düşüncelerine fırsat vermeden Devlet-Millet kaynaşması içinde kutlanması ve yaşatılmasına gayret göstermelidir. Nasıl ki, dini bayramları ortak bir hoşgörü havasında kutluyoruz bu bayramı da aynı şekilde milli bir kültür anlayışı içinde kutlamalı, devlet de buna öncülük etmelidir.

     Aşağıda bizim olan her Türk topluluğumuzda isimleri adlandırılan bu milli günün Türk Dünyasına ve insanlık alemine barış, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.

Bu isimlere dikkatlice bakınca tamamına yakının Türkçe sözlerden oluştuğunu fark edeceksiniz. Bu isimleri unutturup bizim olan bu milli günümüzü sahiplenmeye çalışan bölücü terör odaklarının art niyetli karanlık planlarını anlamamız gerek artık. Onun için meydanı şer odaklarının karanlık düşüncelerine terk etmemeliyiz.

     Devletimize duyurulur…!

     Şimdi sizlere resm-i geçit yapar gibi Türk Dünyasında adlandırılan bu isimleri hatırlatmak istiyorum. Yorum sizin…!

Nevruz

Noruz

Oguz Gülü

Yeni Gün

Yengi Kün

Teze İl

Ulus Günü

Tengri Toy

Ulustın Ulu Küni

Baş Bahar

İlk Yaz

Ergenekon

Yazar
Cemal ŞAFAK

Cemal ŞAFAK 1952 yılında Ardahan ili, Çıldır ilçesi, Aşık Şenlik köyünde dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Kars’ta tamamladı. Erzurum Kazım Karabekir Eğitim Enstitüsünden mezun oldu. Eskişehir Anadolu Ünive... devamı

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen