Dostluk Üzerine – Fethi Gemuhluoğlu Kitabı

kirmizilar.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Fethi Gemuhluoğlu 
Yayınevi: İz Yayıncılık
Sayfa Sayısı:689
Baskı Yılı: 2015
Baskı Sayısı: 3. Basım
Barkod: 978-975-355-955-3

Hazırlayan: Mehmet MEMİŞ, (E) Öğretmen

DOSTLUK ÜZERİNE
Fethi Gemuhluoğlu Kitabı

Kapak Yazısı

“Dostluk Üzerine”, merhum mücadele adamı Fethi Gemuhluoğlu’nun 22 Kasım 1975 tarihinde bir toplantıda yaptığı, ünü günümüze kadar ulaşmış bir konuşma metnidir. Kendisinin vefatından sonra defalarca basılmış, elden ele ulaşmış, milyonları etkilemiş bir manifestodur. Türk fikir ve düşünce hayatının yanı sıra, siyaset ve bürokrasi çarklarında yetişmiş bir nesil pek çok vatan evladı, ömrünün bir döneminde şu veya bu şekilde Gemuhluoğlu’nun himaye ve teşviklerine mazhar olmuştur. Bu kitap, kendisinin ünlü konuşmasının eksiksiz ve tam bir metninin yanı sıra, vefatından sonra hakkında yazılmış makale, yorum ve yazıları, merhumun şiirlerini, kendisine ithaf edilen şiirleri, yine kendisinin Arapkir Postası’nda çıkmış yazılarını ihtiva etmektedir. Ülkede yıllardır devam edegelen hak-bâtıl mücadelesinde kilometre taşlarından biri olan Fethi Gemuhluoğlu’nu, yaşayan ve gelecek nesillere tanıtmak, boynumuzun borcudur…

****

Kitap yedi bölümden oluşuyor.İlk üç bölümde Fethi Gemuhluoğlunun unutulmaz konuşması “Dostluk Üzerine”, yazıları ve konuşmaları yer alıyor. Takibeden bölümler kendisine ithaf edilen  şiirleri, ölümünden sonra düzenlenen  anma toplantısında yapılan konuşmaları ve onunla ilgili gazete ve dergilerde çıkan yazıları içine alıyor. Bu yazıları okuyunca Fehmi Gemukluoğlunun nasıl bir gönül ve düşünce adamı olduğunu bir Anadolu dervişi ve hizmet adama olduğunu yakından görüyoruz. Yetmişli seksenli yıllarda milliyetçi muhafazakâr düşünce çevrelerine içerden bakma imkanı buluyoruz. Fethi Gemukluoğlu bakış alanının  sadece Türkiye ile sınırlı olmadığını başta özellikle Kıbrıs olmak üzere Cezayir, Tunus, Keşmir, Macaristan ve bağımsızlığını yeni kazanan Afrika ülkelerini de kapsadığını görüyoruz. Bu yazıların Anadolunun küçük bir kasabasında yayınlanan “Arapgir Postası” gazetesinde çıktığını görerek o zamanın düşünce canlılığına şaşırıyoruz.

Fethi Gemuhluoğlu Dostluk Üzerinede  Şöyle der: Tabii insan fikre dost olunca tarihe, coğrafyaya, ormana da dost olur, ağaca da dost olur. Orman Fakültesi talebelerinin önünde Yaşar Kemal yürüyor, görüyorsunuz. Ve Orman Fakültesi talebeleri yürüyorlar bu stepte! Bu bozkır Anadolu da. Peygamber-i Ekber bir hadis-i nebevilerinde fem-i saadetlerinden buyuruyorlar ki Kıyamet alâmetleri belirse, kıyamet an meselesi haline gelse, elinizde bir ağaç fidanı varsa önce onu dikiniz ve sonra kıyamete hazırlanınız! Orman için, ormana destan düzmek için, ormana övgü için, ormanı kutsallaştırmak için, ağacı kutsallaştırmak için, ağaca orman fakültelerinin üstünde, orman fakültelerinin estetiğini vermek için, orman fakültelerine cezbe vermek için, bu memleketin insanına yeni bir şevk, yeni bir emanet, yeni bir bayrak koşusu vermek için bu hadis-i nebeviden hareket etmek kâfidir. 

Türk kültürünün aşırı biçimde politize olduğu, özellikle 1960 lı yıllardan itibaren sağ-sol kutuplaşmasına dayalı yapıyı parçalayan bir yaklaşımdır bu. Yaşar Kemal i böylesi bir resmin içinden okumak ancak Gemuhluoğlu gibi halveti gelenekten gelen bir yüce gönüllüye özgü olabilir. Bu, aynı zamanda, insanın doğayla ilişkisinin ahlâki boyutunu da temellendirmektedir.

 

Yazar
Kırmızılar

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen