Dr. Aydın Beyatlı: Bayırbucak Türkmenleri Destan Yazıyor

Dr. Aydın Beyatlı: “Türk Dünyası yekvücut olarak yaşanan acıları hissetmekte ve derinden yaralanmaktadır. Türkiye başta olmak üzere Türk Dünyası coğrafyası tek bir yürek tek bir nefes ile bu zulme dur demektedir. Türkler bilmektedir ki Türkmen dağı demek Toroslar demektir. Türkmen dağı demek Tanrı dağları demektir. Türkmen dağı düşerse Toroslar düşer, Tanrı dağları düşer. Ruslarda Türklerde bunu gayet iyi bilmektedirler.”

Türkiye’nin çeşitli illerinde görev yapan Türkmeneli Dernekleri Federasyonu üyesi Türkmen doktorlar, geçtiğimiz hafta Hatay’ın Yayladağı ilçesine gelerek Suriyeli Türkmen ve Arap mültecilere sağlık kontrolü yapmışlardı. [1]

Konya’da görev yapan ve aynı zamanda Türkmenli Dernekleri Federasyonu başkanı olan Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Aydın Beyatlı, “Bir Irak Türkmeni olarak kardeşlerimiz olan Suriye Türkmenlerini ziyaret etmek için geldik. Buradaki iki kampı ve okulları gezdik. Gerçekten mükemmel hizmetler olduğunu gördük. Biz Türkmenler her zaman Suriye Türkmenlerinin ve halkının yanındayız. Bunu göstermek için Eskişehir, Ankara, Kilis ve Konya’dan 5 kişilik doktor ekibimizle birlikte geldik. Vali ve Kaymakamla görüştük. Devletimizin bize görev vermesi halinde her zaman hizmete hazır olduğumuzu söyledik. Mülteci çocukların eğitim gördüğü bütün okullarda sağlık taraması yaptık. Birkaç göz şikayeti olan çocuklar çıktı. Tedavileri içinde gerekli girişimde bulunduk. Bu kara günler mutlaka bir gün bitecektir” diye konuşmuştu.

Dr. Aydın Beyatlı Suriye ve Irak Türkmenleri’nin bu “Büyük Buluşması” ile ilgili bir Basın Bildirisi yayınladı. Beyatlı’nın açıklamaları şu şekilde:

HATAY YAYLADAĞI’NDA IRAK VE SURİYE TÜRKMENLERİNİN BULUŞMASI

Beş yıldır Suriye Türkmenleri Başar Esad’ın zulmüne uğramaktadır. Suriye yönetimi son on gün içinde Rusya’nın desteğiyle sürdürdüğü askeri operasyonları Türkmenler üzerinde Türkmen dağı ve Kızıldağ mevkiinde yoğunlaştırmıştır. Bayır Bucak Türkmenleri büyük bir katliam tehlikesi ile karşı karşıyadır. Rus uçaklarının attığı bombaların haddi hesabı yoktur. Bu şartlar altında bile Türkmen kardeşlerimiz “Büyük Bir Destan” yazmaktadırlar.

Türk Dünyası yekvücut olarak yaşanan acıları hissetmekte ve derinden yaralanmaktadır. Türkiye başta olmak üzere Türk Dünyası coğrafyası tek bir yürek tek bir nefes ile bu zulme dur demektedir. Türkler bilmektedir ki Türkmen dağı demek Toroslar demektir. Türkmen dağı demek Tanrı dağları demektir. Türkmen dağı düşerse Toroslar düşer, Tanrı dağları düşer. Ruslarda Türklerde bunu gayet iyi bilmektedirler.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi Bey her mahfilde Suriye Türkmenlerinin yanında olduklarını ifade etmektedir. Türkmeneli Dernekler Federasyonu olarak bizler de Türklüğün parçalanamaz olduğu şuuru ile Iraklı Türkmenlerden beş kişilik sağlık heyeti ile 24. Kasım. 2015 tarihinde Hatay ilimize ve Türkmen dağı eteklerindeki Hatay’ın Yayladağı ilçesine ulaştık. Heyetimiz Hatay vali yardımcısı Sayın Orhan Mardinli ve Yayladağı Kaymakam’ı Alpaslan Altınışık Beyle görüşmüştür. Irak Türkmen sağlık ekibi Yayladağı’na vardığı saatlerde Türk Devletinin hava sahasını ihlal eden Rus uçağını düşürdüğünü görmüştür. Daha sonraki günlerde AFAD ve Sağlık Müdürlülüğü elemanları ve sağlık personeli ile Suriyeli Türkmen ve Arap mültecilerin konaklama merkezlerini ziyaret etmiş sağlık taramaları yapmıştır. Gerek yaralıları muayene ederken gerekse çocukların ve erişkinlerin sağlık taraması yapılırken onlarda gördüğü yüksek maneviyat sağlık ekibimizi sevindirmiştir. Aynı zamanda Türk Devletinin sağlık ve diğer hususlarda göçmenlere sağladığı üst düzey hizmetleri büyük takdirle müşahede edilmiştir.

Türkmeneli Sağlık Konseyi Başkanı Op. Dr. Aydın Beyatlı’nın yanı sıra, Prof. Dr. Hilmi Özden, Dr. İsam Abdülmecit, Dr. Yenal Kullap ve Adil Beyatlı’dan oluşan sağlık ekibi daha sonra Suriye Türkleri Derneği ve Suriye Türkmen Meclisi Başkan ve yetkilileri ile buluşarak hasret gidermiştir. Görüşmelerde üç milyon Iraklı Türkmen kalbinin bugün onlarla beraber attığı ve her zaman yanlarında oldukları ifade edilmiştir.

Bu kara günler mutlaka bir gün bitecektir. Tarih Emirli, Telafer ve Bayır Bucak Türkmenlerinin kahramanlıklarını elbette yazacaktır. Gelecekte Türkmenler kendi parlamentolarında hak ettikleri yeri alacak Türkiye ve Türk Dünyası ile dostluk köprüsünü canlandıracaktır.

Allah Irak ve Suriye’deki Türkmenlerin yar ve yardımcısı olsun.

Dr. Aydın BEYATLI 

Türkmeneli Dernekler Federasyonu

Başkanı

 

[1] Gönüllü Türkmen doktorlar Yayladağı’nda –  http://haberiniz.com.tr/haber/gundem/198741/gonullu-turkmen-doktorlar-yayladaginda.html

 

Kaynak:

http://haberiniz.com.tr/haber/gundem/199386/dr%ADbeyatli%ADbayirbucak%ADturkmenleri%ADdestan%ADyaziyor.html

 

Yazar
Kırmızılar

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen