Fransa Afrika Flood

Yazar
admin

9 Ekim 2020

Bu yazıyı birine gönder

Mustafa GÜLDAĞI

1) Fransa Afrika’da neredeyse 20 ülkeye hâkimdir. Ama bu ülkeler bağımsız, kendi bayrağı, marşı ve sınırları var diyeceksin. Fransa hepsine “şartlı bağımsızlık” vererek sömürge metodunu değiştirdi. Şartlı bağımsızlık bilinmeden anlaşılmaz. Bilgisel başlıyor.

2) Fransa Cezayir’den çekilirken Cumhurbaşkanı De Gaulle: “Biz Cezayir’den çekileceğiz ama yerimize bıraktığımız yönetici elit, bizim çıkarlarımızı bizden daha iyi koruyacak” demişti. İşte tüm sır burada gizliydi. Dikkat buyurun.

Resim

3) Fransa yıllar boyu 20’ye yakın bu Afrika ülkesini sömürüp refah içinde yaşadı. 2. Dünya Savaşından sonra artık bu sömürgelerini elinde tutamayacağını anladı. Yeni sömürge metoduna geçmeye karar verdi: ŞARTLI BAĞIMSIZLIK. Tam bir illüzyondu.

4) Fransa sömürgelerinden çekilirken onlara 3 şey sart koştu: Resmi dil Fransızca olacak. Eğitim sistemini Fransa inşaa edecek. Maden politikası, para sistemi ve hukuk sisteminde Fransa’nın dediği olacak. Hepsi kabul etti. Etmeyen de zorla tehdit, suikast ve şantajla kabul etti.

5) Fransa bu ülkelere Fransızcayı yaymak için çok uğraştı. Fransızca üzerinden Fransız kültürü ve sempatisini yaydı. Ekmek bulamayan köylülere bile Fransızca öğrenmesi için kitap ulaştırıp Fransızca öğretecek imkan sağladı. Unutmayın dil mankurtlaştırmanın ilk aracıdır.

6) Fransa Senegal, Çad, Nijer, Gine, Kamerun, Cezayir, Tunus, Kongo, Fildişi Sahili gibi sömürdüğü ülkelerde yeni Fransız radyoları, kitapları, kanalları, dergileri, oyunları kurdu. Halkların zihinleri Fransa’dan başka birşey düşünemeyecek hale geliyordu. Zihinsel işgal.

7) Bu ülkelerde Fransızca ülkenin ana dilinden daha iyi konuşulmaktadır. Öyle ki Fransızca konuşmak üstünlük ve karizma meselesi kabul ediliyor. Fransa bu algıyı aşılamış. Kurduğu eğitim sisteminde yetişen kişileri de ülkelerin başına getirip hakimiyete sömürmeye devam etti.

8) Nitekim Fransa’nın Cezayir’e atadığı Fransız vali şunları demişti: “Cezayirlileri Kur’an okudukları, Arapça konuştukları müddetçe  yenmemiz  mümkün değildir. Kur’an’ı aralarından kaldırmamız ve Arapça dilini söküp atmamız gerekir.” Cezayir’de bu politikayı uyguladılar.

Resim

9) Öyle ki Fransa Afrika’da bir topluluk kurdu: FRANKOFONİ. Fransızca Konuşan Ülkeler Topluluğu. Bu ülkelerin liderleri Fransa öncülüğünde düzenli toplanıp uygulanacak politikaları belirlerler. Dil üzerinden ülkeler nasıl ele geçirilir şimdi anladınız mı?

ResimResim

10) Fransa’nın Afrika’yı ekonomik olarak kontrol altında tutmasını sağlayan en önemli faktör “Fransız Sömürgeleri Frankı” (CFA). Fıransız para sistemi. CFA’ya karşı en ufak karşı çıkacak olanlar ya yolsuzlukla suçlanıp hapse atılıyor ya da ülkelerinde karışıklık çıkıyordu.

11) CFA uygulamasının sonuçları gerçekten çok acımasız oldu. Gine Bissau, Ekvator Ginesi, Burkina Faso, Benin, Nijer, Mali, Senegal, Togo, Gabon, Çad, Kongo, Kamerun ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelerin kullandığı CFA bu ülkeleri bitirdi, fakir ve çaresiz bıraktı.

12) Fransa 1961’den beri 14 Afrika ülkesinin ulusal parasını, rezervlerini elinde tutuyor. Fransa bü ülkelerden yıllık 500 milyar dolar kazanç elde ediyor. Merkez Bankaları Fransa kontrolünde. Bu ülkeler paralarına erişemiyor. Paralarının sadece %15’ine erişime izin veriyor.

 

Resim

 

Resim

 

13) Bu ülkelerin büyük ekonomik varlıklarının tümü Fransızların elindedir. Örneğin Fildişi Sahili’nde Fransız şirketleri su, elektrik, telefon, ulaşım, limanlar ve büyük bankalar gibi büyük hizmetlerin tümünü kontrol etmektedir. Ticaret, inşaat ve tarımda da aynı şey geçerlidir.

 

Resim

 

14) Bu Afrika ülkeleri kamu alımları ve kamu ihalelerinde Fransız çıkarlarını korumak ve Fransız şirketlerine öncelik vermek zorundadırlar. Hükümet ihalelerinin verilmesinde Fransız şirketleri birinci önceliğe sahiptir. Bunu gözetmezlerse şiddetle cezalandırılırlar.

15) Düşün. Fransız sömürgelerinden birisi bir başka ülkeye gitmek istediği zaman bile, oraya Paris üzerinden gitmek zorundaydı. Farklı ülkelerin havayolu güçlenmesiyle Afrikalılar farklı güzergâhlar kullanabilmeye başlamış, Fransa’dan başka ülkelerin de varlığını keşfetmişlerdir.

16) Bugün Türk Havayolları Afrika’nın her yerine uçuyor. Artık bütün aktarmalar İstanbul üzerinden gerçekleşiyor. Fransa’nın Türkiye’ye zaman zaman şiddetli bir şekilde saldırmasının sebeplerinden biri de budur. Ciddi rahatsız oldular. Türkiye’yi Afrika’dan uzak tutmak istiyor.

Resim

 

17) Gine Müslüman lideri “Sékou Touré” Fransız sömürgesinden çıkmaya ve ülkesini tam bağımsızlığa götürmeye karar verdiğinde, Paris’teki Fransız sömürge seçkinleri çok öfkelendi ve Gine’deki Fransız yönetimi ülkedeki her şeyi yok etti. Gine yağmalandı.

Resim

 

18) Togo Cumhuriyeti’ni Cumhurbaşkanı “Sylvanus Olympio” CFA’yı terkedip kendi parasını basma kararı aldı. Ülkesinin parasını basmasından üç gün sonra 1963’te suikasla öldürüldü. Fransa izin vermedi. Onu öldürerek diğer ülkelere de korku saldı.

ResimResim

 

19) Mali Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı “Modibo Keita” CFA’dan çekilme kararı aldı. 1968’de Fransız yanlısı askerlerin darbesi ile indirilip etkisiz hale getirildi. Fransa kendi para sistemi CFA’dan çıkılmasına asla izin vermiyordu.

Resim

20)  Son 50 yılda Afrika’da 26 ülkede toplam 67 darbe gerçekleşti. Çoğu Fransa’nın eski sömürgesi olan ülkeler. Fransa bu darbe ve suikastlarla ülkeleri hâkimiyetinde tutup sömürmeye devam etti. Her seferinde devşirdiklerine darbe yaptırıp devşrilmişleri başa getirdi.

21) 1992’de Fransa karşıtı Müslümanlar Cezayir’de FIS (İslami Selamet Cephesi) adında parti kurup büyük farkla seçimi kazanınca Fransa askeriyeye darbe yaptırıp Cezayir’de 200 bin kişiyi katlettirdi. Çok yakın bir tarihte oldu bu. FIS lideri Prof. Abbas Madeni tutuklandı.

Resim

Resim

 

22) BAĞIMSIZLIK illüzyondu. Fransa bu ülkelerde eğitim, ekonomik, hukuk sistemini kurup kuklalar atayıp çekip gitti. Afrika ülkelerine de bu günü kurtuluş ve bağımsızlık günü diye kutlattı. Tam bir illüzyon, sihirbazlık! Eskisinden daha iyi sömürmeye devam etti.

23) Bugün Türkiye Libya’ya üs kurup Afrika’ya açılmaya başladı. Libya Osmanlı döneminde Afrika’nın anahtarı olarak adlandırılırdı. Fransa Türkiye’yi Afrika’dan uzak tutmak için Yunanistan’ı set olarak kullanıyor. 

Mevzu Yunan değil. Fransa’nın Afrika ve Akdeniz’deki sömürgeleri.

Resim

 

********************************

 

Sayın Prof.Dr. Mehmet Maksudoğlu’nun paylaşımından alınmıştır. 12 Eylül 2020, Mustafa Güldağı, Twitter.

Yazar
admin

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanılabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızılar® 2010 - 2023

medyagen