Halk Eğitim Merkezi Olarak Câmilerimiz

Yazar
Mehmet MAKSUDOĞLU

10 Temmuz 2022

Bu yazıyı birine gönder

Yaz tatilinin başlamasıyla, okul çağındaki çocuklarımız için câmilerde Kur’ân-ı Kerîmi okumayı öğrenme kursları açılıyor. Bu etkinlik, son yıllarda daha bir düzenli, verimli hâle geldi. Müslüman çocuğun, dîninin kutlu kitabını okumasını öğrenmesi, bilmesi kadar tabiî bir şey olamaz. Umulur ve temenni edilir ki, ileride çocuklarımız Kur’ân-ı Kerîmi yalnız okumakla kalmaz, muhtevasını anlayabilmeleri için yine câmilerde, bu kursların bir ileri merhalesi olarak açılacak Arapça kurslarına katılırlar.

Çocuklar Kur’ân-ı Kerîmi okumayı öğreniyorlar da, orta yaşlılarımızın HEPSİ de biliyorlar mı? Maalesef hayır; bu eksikliğin sorumlusu o insanlarımız değil, çarpık laiklik anlayışı ve uygulanışı yüzünden, yetişme çağında bu imkândan mahrûm bırakılmış olmalarıdır. Aslında, ana-okulunda ve ilkokulda, Müslüman veya Rum, Ermeni, Yahûdî çocuğun kendi dîninin esaslarını öğrenmesi en tabîî bir durum iken, insan haklarına, inanç özgürlüğüne aykırı bir zihniyet, bunu Müslüman çocuklara yasak etmiştir, azınlık çocukları, bu konuda daha iyi durumdadırlar, pozitif ayrımcılığa mazhardırlar. Kendi okullarında, kendi inançlarının esaslarını, kendi öğretmenlerinden tam bir özgürlükle öğrenebilmektedirler. Son yıllarda devlet okullarındaki müfredata dahil edilen din bilgisi derslerinde, Kur’ân-ı Kerîm öğretilmemekte olduğu için bu yaz kursları, bu eksikliği gidermek, bu ihtiyacı karşılamak üzere canlandırılmıştır.

Yetişkinlerin dîn konusunda bilgili kılınmaları için şunlar yapılabilir:

1.Câmilerde, yetişkinler için, yıl boyunca, namaz vakitleri dışında, sözgelimi, sabahleyin saat 10 da,  11.30 da, öğleden sonra  14.00 de  ve 15.00 başlayan birer saatlik Kur’ân-ı Kerîmi okumasını öğretim kursları açılabilir. Orta yaşlı bir Müslüman da, kendisine uygun gelen saatteki kursa katılır.

2.Yetişkinler için, câmilerde, yine her gün belli saatlerde 45 dakîkalık Hz. Muhammed Aleyhis Selâmın hayatını anlatan dersler verilebilir. Câmilerimizde, giderek artan sayıda yüksek öğrenim görmüş imamlar görev almaktadır. Bu kurslarda onlar öğreticilik yapabilecekleri gibi, şehirlerdeki, ilçelerdeki müftüler ve İmam-Hatip Liselerindeki meslek dersleri öğretmenleri de yapabilirler.

Bu öğretim işinde görev alacaklara, Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesine bir fasıl konularak, veya, Diyanet Vakfından malî kaynak ayrılabilir.

10 Temmuz 2022

Yazar
Mehmet MAKSUDOĞLU

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanılabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızılar® 2010 - 2023

medyagen