İslâm ve Bilim Çalıştayı

Müslümanların modern dünya ile karşılaşması, İslam dünyasında ciddi bir sorgulamayı beraberinde getirmiştir. Batı’nın öncelikle bilgi/bilim alanında ilerlemiş olduğu mottosu, müslüman toplumların ilgili temel kavramlarını eleştiriyle sonuçlanmıştır. Büyük oranda “İslam terakkiyi mani midir? Sorusuna verilen olumlu veya olumsuz cevaplar etrafında bir arayış kendisini göstermiştir. Bu arayışlardan bir kısmı Batı’ya öykünerek aktarımlarda bulunarak sorunu halledeceklerini düşünmüşler; diğer kısmı da Batı’daki birikimlerden “biz” kalarak kendi kavramlarımızı koruyarak faydalanılması gerektiğini savunmuşlardır. Bu bağlamda, ilim ve bilim kavramlarının benzerlik ve farkı, İslam bilimle uzlaşır mı, bilimin mahiyeti vb. soru(n)lar tartışılmaya başlanmıştır. İşte bu vesileyle İstanbul Türk Ocağı, İslam ve bilim arasındaki ilişkiler üzerine farklı boyutlarda ve farklı alanlarda odaklanmaya çalışarak “İslam ve Bilim” Çalıştayı düzenlemektedir. Çalıştayımız 03-04 Haziran 2023’te Caferağa Medresesi / Sultanahmet ‘te saat: 10:00’da gerçekleşecektir.

Toplantı, çalıştay şeklinde kapalı oturumlarla gerçekleştirilecektir. Toplam iki tebliğ ve bunların geniş müzakeresine dayanan çalıştayda müzakereciler, daha önce kendilerine ulaşan tebliğlerle ve konu ile ilgili görüşlerini ortaya koyacaklardır. Daha sonra müzakerelerini metin haline getireceklerdir. Böylece 20 ilim adamının birer metni ile bir kitap oluşturulması hedeflenmektedir. Problemin bir çalıştay şeklinde ele alınması, meselenin daha derinliğine tartışılması açısından önem taşımaktadır.

 

2023.05.28 islam ve bilim calistayi

Yazar
Kırmızılar

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen