İsraf Kıtlık Getirir

 

İçinde bulunduğumuz Ramazan ayında verilen iftar yemeklerinin tabaklarının yarı dolu artması ve çöpe gitmesi; bu da bazılarının oruçlu olmadığını ve oruç tutuyormuş gibi davrandıklarını düşündürmektedir. Nerede kaldı nimete saygı?”

Giderek artan nüfus artışı ve buna zıt oranda azalan kaynaklara; bir de israf eklenince dünyayı hiç de iyi sonuçlar beklemiyor.

İsrafı sadece yediğimiz ve içtiğimizin israfı olarak düşünmeyelim. Zamanı gereksiz kullanmak ta bir israftır.

Buna bir de gereksiz tüketim alışkanlıkları eklenince israfın boyutları kat be kat artmaktadır. Başta telefon kullanımımızdaki bağımlılık ve gereksiz konuşmalar teknolojinin yan etkileri olarak bizleri günümüzde hayli etkilemektedir. İşin içerisine bir de gösteriş merakı girdi mi alın size katma değerli bir israf.

Sofrada israf edilerek günde Dört Milyon çöpe giden ekmek; açık büfeli otellerdeki yemek israfının yanında devede kulak kalır. Buralarda bırakın tabaklardaki yemek artıklarını; tenceresinde dokunulmamış yemekler bile çöpe gitmektedir. Ne hikmetse bunlar hayvan barınaklarından hatta kendi personellerinden bile esirgenmektedir. Bunlarla birlikte sınırsız içki de yine israfın bir ayrı yanıdır.

Bu nesil kıtlık görmedi ama bu hiç görmeyecek anlamına gelmez. Annem rahmetli biz çocukken şu örneği çok verirdi: “Yılan bile toprağı yalayarak tüketirmiş bitmesin diye” Çocukluğumda ailemizin en yaşlısından yaşanmış kıtlık anılarını dinlediğimde tüylerim diken, diken olur. Şimdi O dinlediklerimi yeni nesle anlatıyorum maalesef gülüyorlar. Bunu anlamak için illa kıtlık görmek mi lazım?

Sadece sigaranın yarattığı israfı örnek vermek isterim:

*Evindeki perdeler dâhil tüm tekstil ürünleri daha sık yıkanır ve böylece enerji ve su israfı yapar,

*Evin duvarlarının boyası daha yoğun ve tez kirlenir,

*Parasından olur,

*Kendisinin ve başkalarının sağlığını olumsuz etkileyerek sağlık harcamalarını arttırır.

İsraf konusunda kitle iletişim araçlarına; tarihi ve insani bir görev düşmektedir. Kimin eli kimin cebinde olduğu belli olmayan diziler zaman israfına da neden olmaktadır.

Umarım tüm dünya insanları bu tehlikenin farkına varır ve bir an önce kendi üzerine düşeni yapar. Aksi halde bu hovardaca yapılan her türlü israf kaynak yokluğuna neden olacaktır.

Unutmayalım dinimizce de israf haramdır.

Sevgi ve Saygılarımla

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen