İsraf Önlenmek İsteniyorsa Belediyelerden Başlanmalıdır

Tam boy görmek için tıklayın.

Prof.Dr. Celalettin YAVUZ[i]

Bir zamanlar kamu iktisadi teşebbüsleri (KİT), iktidarın “İşe göre değil, adama göre iş bulunan”, arpalıklarıydı. KİT’ler kalktı ama benzer boşluklar belediyelerde görüldü. Bakan Şimşek tasarruf önlemlerini getirince sorumsuz harcamaların yaşandığı belediyeler ele alındı.

Belediyeler Devlette Bağımsız ‘Dükalık”lar Haline Geldi

Devlet kesesinden saltanat süren milletler arasında süper ligde olacağımız kesin. Oysa hane halkının ekonomisi can çekiştiği, orta direğin kırılan belinin tam teşekküllü tedaviyle değil aspirinle bile tedavi edilemediği bir dönemde denetlenemeyen veya “denetlenemeyen” belediyeler hazineyi deliyor.

İktidar, özellikle 22 Temmuz 2015’ten itibaren PKK terörü ve destekçilerinin yanına kar kalmaması için, vatandaşın alın teri, göz emeği vergi gelirleri keyfi şekilde yöneten belediyelerden sadece PKK’nın hizmetkârlığını yapanlara dokunuyor.

Maaşının ve haklı nedene dayanan ağırlama giderlerinin dışında da keyfi harcamalar yapan, belediyeliklere mal ve hizmet sağlayan kişi/şirketlere şeffaf ihaleler olmaksızın yükümlülük veren belediye başkanlıkları neden ciddi bir devlet yönetimi zihniyetiyle denetlenemez? Neden her mahalli seçimler sonunda neredeyse parmakla sayılabilecek “dürüst” belediyelerin dışındakiler personel maaşını bile veremeyecek hale gelirler?

Belediye başkanlarının makam araçlarını keyfi kullanımları, kendi siyasi partisine ait insanları şehir içi ve şehir dışındaki etkinliklere göndermeleri, bu maksatla araç kiralanması, otel ve ağırlama giderleri, belediye başkanının bulunduğu kentte herhangi bir lokanta veya kahveye/cafeye girdiğinde beraberindekilerin tüm hesaplarını belediyeye yüklemesi ne dereceye kadar adildir? Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün Çankaya Köşkü’ndeki mutfak masraflarını veya bir lokanta/kahvedeki tüm masrafları cebinden karşıladığı bilinmiyor mu?

Takdire Şayan ve İşinin Ehli Belediyeler de Var ve Hapsine Teşekkürler

Nadir de olsa bütçe uygulaması takdire şayan belediyeler de var ve bu değerli belediyelerin başkanlarını tenzih ve tebrik ederek ikisini örnek vererek paylaşacağız. İlki Ankara Etimesgut’tan. CHP’li yeni Belediye Başkanı Erdal Beşikçioğlu, belediyeyi “borçsuz” devraldığını açıklamış.

Bu davranış sebebiyle önceki MHP’li Belediye Başkanı Enver Demirel Beşikçioğlu’na teşekkür ederek “MHP’nin üretken belediyecilik anlayışıyla; uyguladığımız mali disiplinle kendi kaynaklarımızla, borçsuz, faiz ödemeden; hemşerilerimizin yaşam kalitesini artıran onlarca hizmet ürettik.

Etimesgut Belediyesi gerçekleştirdiği onlarca tesise, hizmete rağmen borcu olmayan ve hizmet üretebilecek kaynağı olan Türkiye’nin ender belediyelerinden biridir!” şeklinde açıklama yapmış. Bizden de Enver başkanımıza teşekkürler.

İkinci örnek de Kütahya’nın Domaniç ilçesinden. Burada da iki dönemin ardından kaybeden MHP’li Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, 10 yıl önce 800 bin TL borçlu devraldığı belediyeyi borçsuz ve nakit bırakarak devretmiş.

Seçim giderlerini yüklemediği belediyenin kasasında ve belediye şirketinde nakit para var. Güneş enerji sistemi de her ay 500 bin TL gelir getiriyormuş. Devir teslim sırasında eski başkan, “Başkanımıza sahip çıkın.

Bilip bilmeden kimse sosyal medyadan başkanımızı eleştirmesin, yıpratmasın!” derken, CHP’li yeni Belediye Başkanı Engin Uysal da Ertürk’e yaptığı hizmetleri ve borçsuz bir belediye bıraktığı için teşekkür etmiş.

Sonuç itibariyle, Etimesgut ve Domaniç’teki gibi dürüst, adil ve işe uygun belediye başkanı çok azdır. İçişleri Bakanlığı-Sayıştay işbirliğiyle belediye kaynaklarını keyfi kullananlar ve yolsuzluk yapanlar belirlenebilir. Bulunduğu il, ilçe, beldede devlet gibi olan belediyelerin gelirlerini keyfi harcamalarla çarçur etmelerini önleyecek yasal ve idari düzenlemeler için Meclis devreye girmelidir.

Belediyelerin ihalelerdeki şeffaflığı yanında harcamalarının denetlenmesi, kotayı aşan başkanların yanına kar kalmaması da önemlidir. Belediyeler kontrol edilebilirse, fert başına gelirin rahatlıkla yükseleceği görülecektir.

22 yıllık Ak Parti iktidarının aleni görünen bu kara deliği tıkaması millete karşı namus borcudur. PKK’ya destek verenler gibi, liyakatsiz ve vurgunculuğa hevesli belediyelerin yaptıkları yanlarına kar kalmamalıdır!

————————————————–

Kaynak:

İsraf Önlenmek İsteniyorsa Belediyelerden Başlanmalıdır

[i] Güvenlik Politikaları Uzmanı, Mayıs 2024

Yazar
Kırmızılar

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen