Kamran İnan

Kamran İnan kimdir?

Türk siyasetinin önemli isimlerinden biri olan Kamran İnan, 86 yaşında hayatını kaybetti. İşte AP ve ANAP’ta uzun yıllar Bitlis ve Van milletvekilliği yapan Kamran İnan’ın hayatı…

Türk diplomat ve siyasetçi olan Kamran İnan, 23 Kasım 2015 tarihinde hayatını kaybetti. 86 yaşında vefat eden Kamran İnan’ın cenazesi yarın Bitlis’in Hizan İlçesi’nin Gayda köyünde toprağa verilecek. Bitlis ve Türkiye siyasetinin önemli isimleri arasında yer alan Kamran İnan, 18 Şubat 1929 yılında Bitlis’in Hizan ilçesinde dünyaya geldi. Bursa Erkek Lisesi’ni bitiren Kamran İnan, üniversiteyi okumak için Ankara’ya gitti. 

Birçok görevde yer aldı 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne giren Kamran İnan, mezun olduktan sonra Cenevre Siyasal Bilgiler fakültelerini hukuk doktorası ile bitirdi. Dışişleri Bakanlığı’na giren Kamran İnan, 14 Ekim 1973 tarihinde Adalet Partisi’nden Bitlis senatörü seçildi. 1973-1979 yılları arasında Cumhuriyet Senatosu Dışişleri Komisyonu Başkanlığı, Türkiye-AET karma parlamento grubu başkanlığı ile 1977-1978 yılları arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevlerinde bulundu.

Bitlis Milletvekili seçildi 

Kamran İnan, 1979 yılında Birleşmiş Milletler Cenevre Temsilciliği’nde Türkiye’nin daimi temsilcisi oldu. 1983 yılına kadar bu görevinde kaldıktan sonra yeni kurulan Milliyetçi Demokrasi Partisi’ne katıldı ve Bitlis milletvekili seçildi. 1987 yılında Anavatan Partisi’ne geçen Kamran İnan, aynı partiden milletvekili seçildi. 1987-1991 yılları arasında ise Kamran İnan, kurulan ANAP hükümetlerinde devlet bakanı olarak görev aldı. 
  
Cumhurbaşkanlığı seçiminde Demirel’e karşı aday oldu 

Kamran İnan, 1993 yılında Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümü üzerine yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Anavatan Partisi tarafından DYP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel’e karşı aday gösterildi. 1. ve 2. Tur’da 95, 3. Tur’da 94 oy olarak Süleyman Demirel’in ardından ikinci oldu. 17., 18., 19. ve 20. dönemlerde Bitlis’ten milletvekili olan Kamran İnan, 21. dönemde Van’dan milletvekili seçildi. 


 
Fransa’nın verdiği nişanı iade etti

TBMM Dışişleri Komisyonu başkanlığı görevinde de bulunan Kamran İnan, Fransa’dan Légion D’Honneur Nişanı’na da değer görüldü. Ancak, Kamran İnan 2006’da Ermeni soykırımı yasasını gerekçe göstererek nişanı iade etti. Kamran İnan ayrıca Avrupa Parlamentosu Altın Madalyası ile Türkiye-AET Ortaklığı Gümüş Madalyası sahibi.

Ruhu Şad, Mekanı Cennet olsun !

 

Yazar
Kırmızılar

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen