Kamu Spotum..

Yazar
İbrahim BAYKAN

14 Temmuz 2019

Bu yazıyı birine gönder

İbrahim BAYKAN 

Bir süredir televizyonlarda yayınlanan Kamu Spotu adlı eğitici ve uyarıcı yayınlar; toplumun aydınlatılmasında önemli bir görev üstlenmektedir. 

Keşke bu uygulama yıllar öncesinden başlatılsaymış. Maalesef okuyan bir toplumdan ziyade dinleyen ve seyreden hazırcı bir toplum olduk. 

Okuma zahmetine girmiyor ve birilerinin hazırlayıp sunduğu programları izlemeyi tercih ediyoruz. Bu da gerekli ama okumak ve okuduğunu anlamak daha da gereklidir. Bugün klavyeye mahkûm olan nesil neredeyse yazmayı unutacak.

Günümüz televizyon yayıncılığı birçok abuk sabuk yayınlarına rağmen Kamu Spotu yayınlarına yer vermesi iyi bir gelişmedir. Umarım bu eğitici ve uyarıcı program daha çeşitli konulara el atar. Diğer bir deyişle toplumsal içerikli yaralara merhem olur.

Örnek mi?

*Kaynak tüketiminde ölçü ve israfın önemi,

*Doğal afetlere karşı alınması gerekli pratik önlemler,

*Basit sivil savunma bilgileri,

*Sokak hayvanlarına gösterilecek ilgi ve özen,

*Çevre koruma bilincinin verilmesi,

*Yardımlaşmanın ve paylaşmanın önemi,

*Sevginin saygının ve selamlaşmanın önemi,

* Görgü kuralları,

*Temiz gezmenin ve giyinmenin önemi,

*Kul Hakkının önemi ve vebali,

*Neyin helal neyin haram olduğu,

*İftira ve gıybetin çok günah olduğu,

*Kul hakkının önemi,

*Sevgi ve saygının önemi.

Buradan tüm görsel medya yöneticilerine sesleniyorum:

Sosyal sorumluluk proje kapsamında yukarıdaki konularda yayınlar yapmanız daha mantıklı ve akıllıca olacaktır. Bu konuyu sadece kamudan beklemek yetmez. 

Sivil Toplum Kuruluşlarının da bu konuda aktif olması gerekir. Sağlıklı ve bilinçli toplum olmanın yolu da bundan geçmektedir.

Sevgi ve saygılarımla 

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanılabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızılar® 2010 - 2023

medyagen