Kırımlı  Türk sanatçı Cemile (Jamala) Eurovision Şarkı Yarışmasında Birinci Oldu

 

Eurovision Şarkı Yarışması birincisi Cemile, ”Gerçekleri müziğim yoluyla öğrenmelerini isterdim” dedi.

17 Mayıs 2016

Eurovision Şarkı Yarışması’nda, “1944” adlı şarkısıyla birinciliği elde eden ve asıl ismi Suzan Cemâleddinoğlu olan Kırım Türkü sanatçı Cemile (Jamala), “Rus medyası aracılığı ile Kırım’da üstü örtülen gerçeklerin müzik yoluyla ortaya çıkmasını istediğini” söyledi.

Kırım Türkü sanatçı Cemile (Jamala), kazandığı birincilik ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Eurovision birinciliğinin, Kırım Türkleri ve Ukrayna için önemini anlatan Cemile, “Elbette bu bir şarkı yarışmasıydı, jüriden ve izleyiciden büyük puan aldı. Bundan çok memnunum. Tabii ki tarihte yaşanan acıyı insanlara üç dakika içinde aktarmak, şarkı söyleyerek, performans sergileyerek bunu anlatmak, ‘böyle bir tarih var, 1944 olayları var’ demek benim için memnuniyet verici.” diye konuştu.

Tarihin tekerrür ettiğini, savaş, trajedi ve felaketlerin sürdüğünü aktaran Cemile, şunları kaydetti:

“Bütün bu durum insanlara, daha fazla duyarlı ve açık olmaları gerektiğini hatırlatıyor. Evinde oturup sadece kendini dünyaya kapatmak, ‘başka sorunlar bizi ilgilendirmez bizim için önemli değil’ demek doğru değil. İnsanların vicdanı var.”

“Eğer sembol olursa bu benim için şeref olacaktır”

Kırım Türklerinin yaşadıkları acıları anlatan ‘1944’ şarkısının Kırım Tatarlarının tarihi için sembol haline gelmesi halinde bundan büyük memnuniyet duyarım. Elbette insanların bu şarkıyı sevmesini dinlemesini isterim. Ben bu şarkıyı yazarken sembol olacak diye yazmamıştım. Eğer sembol olursa bu benim için şeref olacaktır.”

18 Mayıs’ın, Kırım Türklerinin anavatanından sürgüne tabi tutulmasının 72. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Cemile, Kırım Tatarlarının bir kızı olarak bu günde üzüleceğini ve trajediyi anacağını dile getirdi. Cemile, şunları söyledi:

“18 Mayıs’ta kendi halkımla beraber olacağım. Kiev’de düzenlenecek etkinliklere katılacağım. Her zaman yaptığım gibi anma etkinliklerini destekleyeceğim. Böyle bir anın tekrar yaşanmamasını umarak, şarkıcı olarak değil, Örovizyon birincisi olarak değil, sadece Kırım Tatar halkının kızı olarak, bana bu hikayeyi anlatan büyük annemin torunu olarak hüzünleneceğim ve bu trajediyi hatırlayacağım.”

Yurt dışında vereceği konserlerin sadece geçmişte değil, şu anda Kırım’da ve Ukrayna’da yaşananları duyurmaya yardımcı olmasını istediğini bildiren Cemile, “Benim şarkılarımdan insanların Ukrayna nerede, Kırım nerede, Orada neler oluyor? Rus medyasının propagandaları ile üzerini örttüğü, Kırım’da, Ukrayna’da neler olduğunu gerçeklerin neler olduğunu müziğim yoluyla öğrenmelerini isterdim.” dedi.

 

(Gazetelerden derlenmişti.)

 

Yazar
Kırmızılar

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen