Kültür Satın Alınamaz !

Yazar
Mehmet MAKSUDOĞLU

7 Ağustos 2022

Bu yazıyı birine gönder

          Almanya’da 1983 yılında, Mayıs ayının 23 ünde, Hamburg sebze ve meyve halinde bir Türk arabanın yanında yerde, şişkin bir cüzdan bulur. Cüzdanda, 38 000 mark vardır. Türk, cüzdanı, hal idaresine teslim eder. Cüzdanın sâhibi bulunur, gelen Alman, cüzdanı memnuniyetle alır ve oradaki Türke bir teşekkür bile etmeden gitmeğe davranır.  Mehmet Emin Kaya adındaki Türk, Almana, yazının başlığındaki cümleyi (Kultuer kan nicht kaufen) söyler ve ekler: 

“Benim Türk-İslâm kültürüm bana BÖYLE davrandırdı; senin davranışın da kültürsüzlüğünün isbatı.” 

     Ciltlerle ifâde edilecek bir durum, bir gerçek, sosyolojik kesit, böyle, birkaç kelimeyle ifâde edilmiş oluyor!

     Evet, gelenek, kültür hemen, kısa zamanda meydana gelmiyor; millet tarafından benimsenmesi, millet fertlerinin değişmez karakteri hâline gelmesi için, belli davranışların nesiller boyunca beğenilip benimsenmesi, alışkanlık hâline gelmesi gerekiyor. Bin yıldır İslâmla yoğrulmuş Türkün geleneğinde, kültüründe, hakketmediğini almamak, haram’a tenezzül etmemek merkezde yer tutar; Türk, kendiliğinden bu kültüre göre davranır, bu, onun için çok tabiî bir davranıştır. Daha birkaç gün önce de, Bolu yöresindeki, evlenme hazırlığındaki, paraya bunun için de ihtiyâcı olan bir pazarcı gencin, hesabına yanlışlıkla gelen binlerce lirayı, hemen bankaya gidip hesabından çıkarttığı gerçeği vardı.

***

        Rusya Ukrayna’ya saldırınca, 110 000  (110 bin) Alman genci, “sıra Almanya’ya da gelebilir, askere çağırılırım” korkusuyla Kanada ve Avustralya’ya KAÇTI. Rakam, 4 ay öncesinin rakamı, sayı daha da artmış olabilir. 

       Almanya’daki Türk gençleri ise, taksilere doluştular, ellerinde Türk bayrakları ve Alman bayrakları, caddelerde büyük, göz yaşartıcı gösteriler yaptılar; bir yandan da haykırıyorlardı:  “Putin! Erkeksen gel!”

          Almanlar şaşkınlık içindeydi: kendi çocukları vatanlarını korumak diye bir şey düşünmeden uzak diyarlara, başka kıtalara kaçarken Türk gençleri, bulundukları ülkeyi savunmakta kararlı olduklarını bütün cihâna karşı haykırıyorlardı! 

       Bir Alman kadın kendini böyle bayraklarla dolaşan, meydan okuyan Türk gençlerinin bir arabasının önüne atar; kadını çiğnememek için arabayı durduran Türklere sarılan kadın:

“Benim torunum, askere alınmak korkusuyla Avustralya’ya kaçtı; siz ise bu ülkeyi savunmaya hazırsınız!”

        Evet, kültür, gelenek ha deyince oluşmuyor, mayalana mayalana meydana geliyor. 

       Değerlerimizin, KENDİMİZİN FARKINDA MIYIZ?

***

06/08/2022

Yazar
Mehmet MAKSUDOĞLU

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanılabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızılar® 2010 - 2023

medyagen