Milliyetçi akademisyenlerden bildiri 

Milliyetçi akademisyenler, Ankara’daki bombalı saldırının ardından bildiri yayımladı. 

Türk Milletine ve Uluslararası Kamuoyuna,

Bu memleketin aydınları olarak insanlığa karşı suçlara ve terör faaliyetlerine sessiz kalmayacağız!

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, Sur’da, Silvan’da, Nusaybin’de, Cizre’de, Silopi’de ve en son olarak başkentimiz Ankara’da ve daha pek çok yerde uluslararası terörist organizasyonlar listesinde yer alan PKK; İŞİD, DHKPC ve bunların sözde demokratik kuruluşları tarafından sistemli terör uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın iş yerleri ve meskenleri işgal edilmiş, yüz binlerce insan göç etmek zorunda bırakılmıştır. Başkentimizde, Suruç’ta, Reyhanlı’da, Sultanahmet’de düzenledikleri alçakça bombalı saldırılarla yüzlerce vatandaşımızı ve memleketimizde misafir yabancı uyrukluları katletmişlerdir. Yaşam, özgürlük ve güvenlik hakkı başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti anayasası ve taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmış olan halkımıza ait tüm hak ve özgürlükler; bu terör örgütleri tarafından yok edilmeye çalışılmaktadır.

Türkiye sınırları içerisinde ırk ayrımına dayalı Stalinist bir yönetim kurmak adına ‘devrimci halk savaşı’ çıkarmak isteyen PKK ve uzantıları tarafından gerçekleştirilen bu kasıtlı ve planlı kıyım, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Beyannamesi’nin, Türkiye’nin kendi hukukunun ve taraf olduğu uluslararası antlaşmaların hepsine göre terör suçudur. PKK ve Türkiye içerisinde faaliyet gösteren diğer terör örgütleri totaliter hayallerini gerçekleştirmek için bebekleri katlederek, sivilleri öldürerek, anaokulu ve kutsal mekânları bombalayarak, beyinleri yıkanmış canlı bombalarla öncelikle Türk demokrasisini işleyemez hale getirmeyi hedeflemektedir.

Bu itibarla, Türkiye Cumhuriyeti kolluk güçlerinin kuruluş yasalarında emredildiği şekilde terör suçu işleyenlere karşı meşru mücadelesini sonuna kadar destekliyoruz. Türkiye Cumhuriyetini yöneten ve devletimizi temsil makamında olan siyasi erkten ise bu mücadeleyi sekteye uğratmamalarını ve önceliklerinin halkımızın can ve mal güvenliklerini sağlamak olduğunu hatırlatırız.

Devlet ve onun adına yürütme organı olan hükümet, bu meşru hakkını kullanırken açık, şeffaf bir biçimde sivil yurttaşlarımızın anayasal hak ve özgürlüklerinin korunmasını temin etmeli, sivil masum vatandaşlara asla zarar vermeme ve devletimize olan güvenlerini sarsmama esaslarını ilke edinmelidir.

PKK ve diğer terör örgütü uzantılarının, başta hukuka saygılı Kürt kökenli vatandaşlarımız olmak üzere tüm halka karşı gerçekleştirdiği katliam ve insanlığa karşı suçlarının, her türlü mücadele yöntemi kullanılarak derhal durdurulması gerekmektedir. Bu terör faaliyetlerinin durdurulmasına müteakip, terör örgütlerinin istismar ettiği çocuk militanların rehabilitasyonu öncelikli olmak üzere, normal kamu düzeninin tekrar tesis edilmesini, insan hakları ihlallerine yol açan sorumluların tespit edilerek cezalandırılmasını, teröre maruz kalan vatandaşların uğradığı maddi ve manevi zararlarının tespit edilerek, bu zararlara sebep olanlardan tazmin edilmesini talep ediyoruz.

Hükümetin, sivil yurttaşlarımızın anayasal hak ve özgürlüklerine azami dikkati göstererek terör suçu işleyenlere karşı meşru mücadelesini sürdürürken, halkımızın refah ve huzurunu temin için gerekli çalışmaları bir an önce yapması gerekmektedir. Terör örgütlerinin beslendiği ve istismar ettiği alanları kurutacak siyasi, sosyal ve ekonomik politikalar acilen belirlenip hayata geçirilmelidir.

Bunlara ek olarak, ulusal ve uluslararası medyanın, entelektüellerin PKK’dan ‘Kürtler’ veya‘Kürt Hareketi’ diye bir şemsiye kavram ile bahsederek Kürtlere karşı ırkçı bir söylem kullanmalarını kınıyoruz. Bu yapılan bir etnik grubun tamamını tek tip insanlardan müteşekkilmiş gibi göstermektir. Bu özünde ırkçı bir davranıştır çünkü bütün bir etnik grubu bir terör örgütüyle ilişkilendirmek onarılamayacak hasarlara ve toplumun genelinde, mevzu bahis gruba karşı nefrete yol açabilir. Kürtler de, İŞİD’in Müslümanlarla bir tutulmaması örneğinde olduğu gibi PKK ile aynı kefeye konulmamalıdır. PKK’dan ‘Kürtler’ diye bahsetmek, İŞİD’den ‘Müslümanlar’ diye bahsetmekle aynı ırkçı davranıştır. Bundan dolayı, uluslararası toplumu Kürtlere karşı daha dikkatli bir dil kullanmaya davet ediyoruz.

Türkiye’nin birliğini, dirliğini, bütünlüğünü, kardeşliğini, demokrasisini, barışını ve esenliğini önemseyen aydınlar olarak, insanlığa karşı suçlara ve terör faaliyetlerine sessiz kalmayacağımızı beyan ediyor, bu talebimiz yerine gelene kadar siyasi partiler, meclis, uluslararası kamuoyu ve halkımız nezdinde temaslarımızı durmaksızın sürdüreceğimizi taahhüt ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz,

A. Yağmur Tunalı

Abdulkadir Emeksiz

Âdem Koç

Ahmet Kalaycı

Ahmet Şimşek

Ahmet Bican Ercilasun

Ali Bozkaplan

Ali Ilgın

Ayhan Eralp

Ayhan Pala

Ayşe Dalyan

Ayşe İlker

Aziz Gökçe

Bekir Şişman

Berk Yılmaz

Bilgehan Atsız Gökdağ

Birsel Oruç Aslan

Cahit Başdaş

Davut Kılıç

Dursun Şahin

Dursun Yıldırım

Emin Yıldızlı

Erdem Tazegül

Fatih Kirişçioğlu

Ferhat Aslan

Fikret Türkmen

Fuat Koç

Gökçe Yükselen Peler

Günay Mirzaoğlu

Halil İbrahim Bayrakçı

Hasan Aydın

Hikmet Yazıcı

Hüseyin Arslan

Hüseyin Kahraman Mutlu

İskender Öksüz

İsmail Doğan

İsmail Görkem

İsmail Ulutaş

İsmet Çetin

Kamil Ali Gıynaş

Kemal Üçüncü

Kenan Yavan

Kürşat Öncül

Leyla Karahan

Mehmet Aça

Mehmet Metin Karaörs

Mehmet Soğukömeroğulları

Mehmet Surur Çelebi

Mehmet Yasin Kaya

Mehmet Yazar

Metin Arıkan

Metin Ekici

Metin Karaörs

Metin Özarslan

Mevhibe Coşar

Murat Dağ

Murat Elmalı

Mustafa Aça

Mustafa Argunşah

Mustafa Arslan

Nazım Hikmet Polat

Nazım Muradov

Nedim Alev

Nedim Ünal

Nilgün Aydın

Nuray Doğan

Nurettin Demir

Ozan Yılmaz

Önder Çağıran

Ramazan Erhan Güllü

Refiye Okuşluk Şenesen

Salim Çonoğlu

Sinan Güzel

Süer Eker

Süheyla Atalay

Timur Kocaoğlu

Turgay kabak

Ülkü Eliuz

Vahit Türk

Yaşar Şimşek

Yavuz Kartallıoğlu

Yılmaz Özkaya

Yılmaz Soyyer

Sadi Somuncuoğlu

 

Yazar
Kırmızılar

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen