Moğolistan’da 1500 yaşında Türk mumya bulundu

 Arkeologlar,, Moğolistan’da Altay Dağları’nda buz tutmuş Türk bir kadına ait olduğu sanılan bir mumya buldu.  

 

 

Moğolistan’da, Altay Dağları’nda, 6. yüzyılda yaşadığı ve kadın olduğu tahmin edilen mumya, Orta Asya’da bütün halinde bulunan ilk örnek.  

 

Şu ana kadar mumyanın sadece ayakları ve bir eli görünür hale gelecek kadar kazı çalışmaları yapıldı. Arkeologlar, bütün halinde bulunan mumyaya zarar vermemek için çalışmalarını çok hassas şekilde yürütüyor. 1500 yıl önce yaşadığı tahmin edilen Türk kadının ayakkabılarının modern görüntüsü dikkat çekti.

 

 

2 BİN 803 METREDE BULUNDU

Bu, Orta Asya’da bulunan tamamı korunmuş ilk Türk mumya. Mumya, 2 bin 803 metre yükseklikte tespit edildi. Araştırmacılar, bulunan mumyanın mezarında ok olmadığını ve buradan cesedin kadın olduğu tahmini yaptıklarını söyledi. Mezarda ayrıca, tahta bir kâse, bir vazo, demir çaydanlık, yalak, eski kıyafetler, at kayışı, at, koyun ve keçi kalıntıları bulundu. Mumyanın elit kesimden değil halktan biri olduğu da ifade edildi.

 

 

Kaynak:

Hürriyet / 11 Nisan 2016

Moğolistan’da 1500 yaşında Türk mumya bulundu 

http://www.hurriyet.com.tr/1500-yasinda-turk-mumya-40086057?noMobile=true

Yazar
Kırmızılar

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen