New York Halk Kütüphanesi’ndeki 200 bine yakın görsel internette

 

New York Halk Kütüphanesi, arşivindeki 200 bine yakın görseli yüksek çözünürlüklü bir şekilde internete yükledi. Yüzyıllara, türlerine ve bölgelere göre kategorilendirilen görseller kütüphanenin internet sitesinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.

8 Ocak 2016 

 

Kütüphanenin internete yüklediği görsellerin arasında İran edebiyatının en büyük eserlerinden biri olarak kabul edilen Şehname de var.

New York Halk Kütüphanesi, arşivlerindeki 200 bine yakın görseli internete yükledi. Binlerce el yazması, harita, fotoğraf, kartpostal, ciltlenmiş nota ve diğer görseller kütüphanenin internet sitesinden yüksek çözünürlüklü bir şekilde ücretsiz indirilebiliyor. 

Kütüphane yöneticisi Shana Kimball, görsellerin internete yüklenmesini ”İzne gerek yok, sadece alın ve kullanın” mesajıyla duyurdu. Görseller; kullanıcılar tarafından daha kolay bulunabilmesi için yüzyıllara, türlerine ve bölgelere göre tasnif edilmiş durumunda.

Kütüphane, görsellerin yeniden kullanımlarını teşvik etmek amacıyla dijital oyunlar ve araçlar da geliştirdi. Bu oyunlardan biri, ‘konak ustaları‘. Kullanıcılar, bu oyunda Pac-man’e benzeyen bir karakter vasıtasıyla New York apartmanlarının planları arasında yönlerini bulmaya çalışıyor. Sokakların, caddelerin yıllara göre değişiminin karşılaştırılabildiği bir diğer uygulama olan ‘Önce ve şimdi‘ ile kullanıcılar; 1900’lerin başında New York sokakların nasıl göründüklerini görebiliyor. 

 

Kaynak: Al Jazeera

http://aljazeera.com.tr/haber/new-york-halk-kutuphanesindeki-200-bine-yakin-gorsel-internette

 

Yazar
Kırmızılar

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen