Ölçü: Yurdumdan İnsan Manzaraları

İzmit’te Otomobil sürücüsü M.E. (51) önünde giden otomobilin sürücüsünü yol üzerinde radar olduğu konusunda uyarmak için selektör yaptı. Biraz ilerideki kırmızı ışıkta duran otomobilin ismi öğrenilemeyen sürücüsü M.E.e “Neden selektör yapıyorsun” diye tepki gösterince tartışma çıktı. Tartışma, kısa sürede kavgaya dönüştü. Otomobilinden beyzbol sopasını alan sürücü, M.E.i dövdü.

Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine polis ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekibinin ilk müdahalede bulunduğu M. E kaldırıldığı Kocaeli Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındı. İsmi öğrenilemeyen sürücü gözaltına alındı.

Elli bir yaşına gelmişsin, hız limitini aşan sürücüyü uyarıp cezâ almasını önlemekle o sürücüye “iyilik” yaptığını mı sanıyorsun? O sürücü, radar olmadığı yerlerde istediği kadar sür’atle gitsin mi?  ‘Yanlış’ iyilik peşindeki 51 yaşındaki zat, “lüzumsuzluk kadar lüzumsuzluk yoktur” lâfını işitmemişe benzer.

İyi niyetli, ölçü yoksunu M.E.ye geçmiş olsun… da, öndeki sürücünün öfkeye kapılıp kendisini ceza almaktan kurtaracak olan ‘ölçü yoksunu’, iyi niyetli kişiyi hastanelik etmesinde, “her gün”, devamlı olarak insanları sinirlendirecek olan olayları, kaza anlarını tekrar tekrar (5 defa) gösteren tv kanallarının bu olaydaki “katkısı” sizce yüzde kaçtır? (10 puvanlık soru!).

***

Hatay’da polisler kimlik kontrolü yapıyor. Bir yurttaş kimliğini göstermemekte israr ve inat ediyor. Polisler, karakola götürmek istiyorlar, “dokunma!”, “dokunamazsın!” diye bağırıyor. Bu kişinin avukat olduğu anlaşılıyor. E… avukat bu, hukuk biliyor, kanun biliyor, hakların yerini bulmasını savunacak bir meslekten… Polisin, arama yapmak için savcılıktan yazı almış olması gerektiği görüşünde. Kimliğini çıkarıp gösteriverse, HİÇ MESELE YOK. Ama, o, avukat ve Baro Başkanı. Polisin dediğine uyması gerekmez, kanun biliyor, yönetmelik biliyor, bu bilgisini göstermesi gerek. 

İmdi… bu avukat vatandaşı karakola götürmek isteyen polisler hakkında, diyelim ki (olmaz inşallah ya), yetkililer, işlem yapsa, uyarı cezası verse… o avukat beyin ego’su rahatlar, her fırsatta hükümete çatma pususunda yatan çevreler çok sevinir, takdirlerini belirtir … de, polis vatandaşlarımız, devlet adına iş gören bu fedâkâr insanlarımız, hangi moralle iş görür bundan sonra? HİÇ DÜŞÜNÜLÜYOR MU? 

Hukuk Fakültelerimizde –diğer fakültelerimizde de gerekli ama, özellikle hukuk fakültelerimizde- “sosyal sorumluluk” konusunda bir şeyler kazandırılması gerekmez mi?   (Senaristler için de âcil gereklilik).

Âsâyişi sağlayacak olan güvenlik güçlerinin moralini etkileyecek her olumsuz davranış, bu ülkede dirlik ve düzenin hâkim olmasını isteyen her vatandaşı üzmektedir.  

Ölçü kaybedilinceböyle oluyor. Yıllar önce de Batı Anadolu’daki bir ilimizde, polis, alkollü sürücüyü durduruyor. Ceza kesmesi gerek. Hayır! O sarhoş yurttaşımızın, o ilin Sağlık Müdürü doktor olduğu anlaşılıyor. Cezâ filân kesilmiyor. (aslında daha ağır ceza kesilmesi gerekmez Mİ?) (21 Mayıs 2017 tarihinde KIRMIZILAR’da yayımlanan “Yanlışlık mı oldu” başlıklı yazımda olayı anlatıyor ve değerlendiriyorum.) 

O, ceza kesmeyen polisler Hatay’da olsalardı (!) diyesi geliyor insanın. (Ondan sonra polisler, kimlik kontrolü yapsınlar bakalım!)

Şaka bir yana, ÖLÇÜ kaybedilince, herşey karmakarışık oluyor. Eski bir filozof boşuna dememiş:

“Bir yerde YANGIN varsa ve ÖLÇÜSÜZLÜK varsa, ölçüsüzlüğü değiştirin (ölçüyü hâkim kılın) yangın derhâl söner.  Ölçüsüzlük devam ederse, yangın sönmez; çünkü, yangının devam etmesi, birilerinin işine gelir. O ‘birileri’, devamlı olarak ÖLÇÜye karşı çıkarlar.

Ölçüsüzlük devâm ederse de yangın tabiî sönmez. Türkiyemizde olanları, bu “ölçü” boyutuyla bir değerlendirin. Haksız olan, ÖLÇÜ’den bucak bucak kaçar, mugalâta (demagoji) yapar! Başka çâresi yoktur; varlığı, ölçüsüzlüğün devamına bağlıdır. 

Tv lerdeki tartışmalara bakın: haklı olduğu görüşünde olan, sâkin sâkin anlatır; haksız olduğunu bilen (veya öylesi işine gelen) ise, çeşitli el-kol hareketleriyle, sesini yükselterek ve –büyük edepsizlik olan- konuşanın sözünü keserek bağırır, çağırır. Üstelik Prof. filân etiketi taşıyorsa, seyredenleri daha da şaşırtır; etiketlilerin, başkalarının sözlerini kesme edepsizliklerinin, edepsizlik olmadığı kanıksanır, ölçü değişir!

***

Açıldığı gün Ayasofya Câmiinin Dışı

Alanda geceden gelmiş, sabah erkenden yollara düşmüş nineler, dedeler, anneler, bacılar, amcalar, kardeşler, gençler 86 yıllık özlemi gözyaşları ile dindirdiler.

Saatlerce ayakta ellerini açıp dua edenler, kenarda köşede yorgunluktan kıvrılıp uyuyanlar, devamlı Kur’ân-ı kerim tilavet edenler inanın her noktada bir başka güzellik vardı. 

Ayasofya’nın İçi

Cumhurbaşkanına yakın olabilmek ve hatta ona görünebilmek için çırpınan adamlar! Fotoğrafını dışarıya servis edebilmek için yoğun faaliyetler ve yanı başındakini sezemeyecek, hutbeyi ve Kur’ân-ı kerimi de duyamayacak derecede telefonu ile meşgul olanlar.

Çünkü bunlar seçilmişler. Huşuya ve huzura ihtiyaçları yok. Onlar Ayasofya’yı değil Ayasofya onları görsün edasındalar.

Maalesef hanımlar kısmından da aynı manzara haberleri geldi. Emine Hanım’ın, aynen Cumhurbaşkanımız gibi tavrını işitirken diğerlerinin ona yakın olabilmek için müthiş bir mücadelesine tanık olmuşlar!..

Pandemi nedeniyle kendilerini sürekli uyarmak zorunda kalan kadın güvenlikçilerin duydukları hakaret karşısında yürekleri dağlanmış.

İnsanın böyle dostları oldukça, düşmana, muhalefete ihtiyacı kalmaz!

29.09.2020

Yazar
Mehmet MAKSUDOĞLU

Mehmet Maksudoğlu, Eskişehir’de Kırım kökenli bir âile içinde doğdu. İnkılâp İlkokulunu, Eskişehir  Lisesini ve Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesini bitirdi. İzmir İmam-Hatîp Lisesi’nde Meslek Dersleri Öğretmeni olara... devamı

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen