Prof.Dr. Mustafa SARI

kirmizilar.com

İnci Kefalleri Asla Geri Dönmez

Mustafa Sarı bir doğa kahramanıdır. Sürdürülebilir balıkçılığın efsanesini yazdı, Van gölüne. İnci kefalleri yaşamını ona borçlu. Van gölü, nehirleri, inci kefal balık ekosistemini ne rektör dinledi, ne vali, ne belediye başkanı, ne de halk. Mustafa Hoca halkın zihin kodlarını çözmüş, Van da. Halkımızda değişime karşı çok büyük bir direnç var, her konuda. Bu direnci en hassas noktada kırmış. Sürdürülebilir yaşam kültürü tasarımını en iyi analar yapabilir. Ailenin gerçek reisi olan analar ile yeşil zihinsel dönüşüm liderliği yapmış, Van gölünde… Bir ana, kaçak balık avlayan eşinin kayığını ters çevirip, üstüne tezek tepesi örmüş, inci kefallerini avlamasın diye. Van gölüne sürdürülebilir yaşam kültürü mayası çalmış, maya tutmuş. 

İnci kefalleri yeşil zihinsel dönüşümün gerçek simgesidir, ülkemizde. Mustafa Sarı gibi doğa kahramanları sayesinde sürdürülebilir yaşam kültürü tasarlanabilir ve insanlar doğayı sahiplenebilir. Mustafa Sarı nın kitaplarını okumalıyız. Videolarını izleyen 850 000 kişinin yüzlerinde ki doğa aşkını görüp, sizde inci kefallerini savunabilirsiniz ve hatta İnci kefali olabilirsiniz, bir metafor olarak. İnci kefali sadece Van gölünde yaşar. Ölümüne savundu Mustafa Hoca onları ve doğa kahramanı oldu, gezegenin. O gerçek bir Süpermen. Paylaşınız.

LİNK-İnci Kefalleri Asla Geri Dönmez! | Mustafa Sarı | TEDxIstanbul

https://www.youtube.com/watch?v=9H_YsX9d2X0

Marmara Denizi müsilajla kaplanırken ne kamu yöneticileri dinledi, bilim insanlarını ne de Marmara denizini kirleten fabrikatörler. Marmara denizinin etrafında yaşayan halkımız ise ne Marmara denizinin dibinde ki deniz hıyarlarını gördü, ne de Marmara denizinin ölüm raporlarını okudu. Marmara denizi SAHİPSİZ olduğundan, müsilaj sahiplendi. Dünya da hangi millet bir iç denizi öldürebilir? …  Link –Mustafa Sarı gazete haberi

https://www.cumhuriyet.com.tr/amp/turkiye/marmara-salyasi-kar-kis-dinlemiyor-1917336

Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu raporunun Meclis’te henüz görüşülmediğine de dikkat çeken Mustafa Sarı: “Gözden uzak olan, gönülden de uzak oluyor. Yüzeye çıkmadığı için müsilaj yok gibi davranıyoruz. Şu anda olmayabilir; yakın gelecekte yeniden ortaya çıktığında telaşla apar topar bir şeyler yapmaya çalışacağız.”

Marmara denizi hıyarını kurtarmak için tüm dünya gençliği Mustafa Hocanın Marmara denizine her dalışını izlemeli. Mustafa Hocanın Marmara denizine dalarak çektiği deniz hıyarı fotoğrafı ve o fotoğrafın altına yazdığı “nereye gidecekler” yazısını görünce kendimi Barış Manço nun şarkısında olduğu gibi deniz hıyarı gibi hissettim. Marmara denizi hıyarı Marmara denizini temizliyordu, müsilajdan önce. 

LİNK- Marmara denizi hıyarının fotoğrafının olduğu ekokırım videosu 

https://www.youtube.com/watch?v=QsPimomdQDQ

Marmara denizi hıyarının sesini duyduğu zaman analar; kızları, oğulları için Marmara denizini kirleten fabrikatörlere dur der, kamu yöneticilerine anne terliği atar. Sadece sosyal medyada bir fotoğraf paylaşımı ile küresel dijital yeşil gençlik tuz gölünde ölen allı turna yavrularını da savundu. Tüm dünya da İkizdere ormanlarını savunur dijital yeşil gençlik, anzer balını yapsın diye arılar. Orman köylüsü kadınlar,  eğer direnirse; İkizdereli kübey hatun gibi onlar da isimsiz doğa kahramanı olur. Tuz gölünde susuzluktan ölen allı turna yavrusunu gösteren bir fotoğraf ile dünya ayağa kalktı. İklim değişimini tuz gölünde o fotoğrafları çeken doğa kahramanları önler. Bize düşen ise o doğa kahramanlarının yanında olmak, bir şekilde. Bir mıh, bir nal kurtarır. Bir nal, bir at kurtarır. Bir at, bir doğa kahramanı kurtarır. O doğa kahramanı Mustafa Sarı ise inci kefallerini kurtarır. Eğer zihinlerimizi kaplayan müsilajdan kurtulursak; Mustafa Sarı van gölü inci kefallerini kurtardığı gibi Marmara denizi hıyarını da kurtaracak. Göllerimizi, nehirlerimizi, ormanlarımızı, denizlerimizi koruyamaz isek nasıl bereketli topraklarımızı ekip yaşayabiliriz, bu mavi, yeşil cennet vatanda. Yeşil zihinsel dönüşüm için, özümüze dönüp, doğa kahramanlarımızın yanında olmalıyız. Düzen değişmez ise iklim değişir, açlık, kuraklık gelir. Sürdürülebilir yaşam kültürü tasarımcıları doğa kahramanlarımızdır. Onun gibi binlercesi var, çevrenizde. Bir bakın göreceksiniz. Hemen ona destek olun. Yok mu ormanları, zeytin ağaçlarını, dereleri, gölleri, inci kefallerini, Marmara denizi hıyarını savunacak biri. O zaman doğa kahramanı olma sırası sende. 

There is no B planet. We are the 99% for climate justice. Stop ecocide everywhere.

Diye bir bak sosyal medyaya, milyonlarca insan var doğa kahramanlarını destekleyen…

LİNK- BİR DOĞA KAHRAMANI nın çektiği müsilaj fotoğrafları için

https://twitter.com/mustafasari_van

Mustafa Sarı diyor ki;  “Müsilaj, 30 metre derinlikte büyük kütleler halinde görülmeye devam ediyor. Mikroorganizmalar, suyun içerisindeki oksijeni kullanıyor. Denizin içindeki oksijenin azalmasıyla binlerce canlı türü ölümle karşı karşıya.”

Gezegenimizi doğa kahramanları kurtaracak, her yerde. Eğer onları desteklersek. Elimizden, gönlümüzden ne gelirse artık.  Zihinlerimizi kaplayan müsilajdan kurtulmazsak ; ne deniz kalacak, ne de göl, bu mavi yeşil cennet vatanda. Düzen değişmez ise, iklim değişir, açlık gelir. Ne denizde, ne de gölde bir balık tutabilirsin. Ne de susuzluktan, tarlalarını sulayıp, ekin ekebilirsin. Marmara denizine dalıp, deniz hıyarına oksijen verebilir misiniz? 

Tuva dostu Cahit Günaydın  #karezCanal2050  

Yazar
Kırmızılar

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen