Prof.Dr. Valeriy Vozgrin Vefat Etti

2020.01.12 Prof.Dr.Valeriy Vozgrin Vefat Etti

 

Prof.Dr. Valeriy Vozgrin Vefat Etti

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, II. Dönem Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi, “Kırım Tatar Tarihi” kitabının yazarı Rus bilim adamı Prof. Dr. Valeriy Vozgrin’in hayatını kaybettiğini bildirdi.

Prof. Dr. Valeriy Vozgrin Kimdir?

Prof. Dr. Valeriy Vozgrin 1939 yılında Akmescit’te doğdu. St. Petersburg Devlet Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun olan Vozgrin, St. Petersburg Devlet Üniversitesi Modern ve Çağdaş Tarih Bölümü öğretim üyesi ve St. Petersburg’taki “Menşikov Enstitüsü” Bilim ve Araştırma Merkezi Müdürü aynı zamanda Danimarka Kraliyet Bilim Akademisinin de üyesidir.

Rusya, Ukrayna, Danimarka, Norveç, Almanya, Estonya, Finlandiya, Türkiye ve İtalya’da Vozgrin’in 150’den fazla bilimsel çalışması yayımlandı. Vogrin’in Kırım Tatar tarihiyle ilgili ilk önemli çalışması 1987 yılında kaçak olarak basılmıştı. Bu çalışma 1990’lı yılların başlarında basılan “Kırım Tatarların Tarihi Kaderi” kitabına temel oluşturmuştu.

Akmescit’te 2013 yılında Prof. Dr. Valeriy Vozgrin’in hazırladığı 4 ciltlik Kırım Tatar Tarihi kitabı kamuoyuna tanıtılmıştı.

Yazar
Kırmızılar

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen