Stockheim

13

Robert Lowell’ın dediği gibi insan izah edemeyeceği ayrıntıları görmek istiyor mütemadiyen. 

Bosna Savaşı’nda Umoljani köyünde bulunan turuncu kiremit çatılı tarihi caminin yakılmasını bir Sırp askerinin önlemesi gibi bir şey… 1993 yılında bu civarda on üç köy camisi yakılmış. Ama bu köydeki yakıp yıkma esnasında rütbeli bir asker bu cami yakılmayacak demiş. 

Almanya’da turuncu kar yağmış. Tıpkı flamingoların doğduklarında pembe olmayıp yedikleri alg, larva ve karidesler yüzünden sonradan pembeye dönüşmeleri gibi Afrika’daki Sahra Çölü’nden havalanan çöl tozu bulutu belli ki yelken etkisiyle İspanya üzerinden Avrupa’ya geçmiş, dağları aşıp Almanya’nın doğusundaki Altenberg’de turuncu kar yağmasına neden olmuş. 

 

Kar yağışı yüzünden Kassel’de tren, tramvay ve otobüs seferleri iptal edilmiş. Uelzen’deki Hundertwasser tren istasyonunda yirmi beş yolcu taşıyan bir tren mahsur kalmış. Kurtarma ekipleri, yolculara battaniye ve sıcak içecek vermiş. 

En son 1960’larda böyle soğuk olmuşmuş. Kassel’in Köln’ün kara kışı sanki Kuşşara kralları gibi. Kuşşara krallarının kadim zamanlarda bilinmeyen bir stratejiyle, gece baskını yaparak Anadolu’nun önemli yerleşimlerinin birçoğunu ele geçirmeleri gibi bu yoğun kar da gece baskınıyla şehirleri ele geçiriyor. 

 10

Almanya’da yaşanan eksi 15 santigrat derecedeki hava sıcaklıkları ve yarım metreye yakın kar kalınlıklarının sebebi Kuzey Kutbu’ndaki kutup girdabının güneye doğru püskürmesiymiş. 

Vahit abi Bad Homburg’taki bahçesine soba kurmuş. Lüküs lambası da yaktık diyor. Şimdi beraber çay içmek vardı ya. 

Lanet olası Covid yüzünden tur otobüsüyle sefere çıkamıyor. Bir şoför rahatsızlanınca onu çağırmışlar. Elektronik eşya geri dönüşüm işi yapan belediyeye ait bir firmada kamyon kullandığından bahsetti. Sabah erkenden kamyonlardan biri mazot donması yüzünden çalışmamış. 

Vahit abi kamyonla çeşitli köy ve kasabalara yerleştirilen konteynırlara bilgisayar, televizyon, fırın, bulaşık makinesi, kutup girdap makinesine benzer garip cihazlar bırakıldığını, bunların da tekrar kamyonla alınıp Stockheim’daki işleme merkezine götürüldüğünü anlatıyor. Elektronik cihazlarda altın ve gümüş gibi değerli metaller bulunduğunu söylüyor. “Bu merkeze servisle gelip giden engelli personel iyi maaşla çalışıyor ve onlar için de yararlı bir iş yapılmış oluyor, belki bizde de uygulanabilir” diyor.

Yazar
Mustafa Kadir ATASOY

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen