Sultan Galiyev Dava Tutanakları

kirmizilar.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RKP. MK. 4. Toplantısı Sultan Galiyev Dava Tutanakları

Yazar: Erol Cihangir, Arif Acaloğlu

Yayınevi: Doğu Kütüphanesi

Yayın tarihi: 15.06.2006

ISBN:  9789750082061

Sayfa Sayısı: 240

 

Hazırlayan: Mehmet MEMİŞ, (E) Öğretmen

“Eşit olmayanlar arasında iki isim var. Bunlardan biri Türkler, ötekisi ise Müslümanlardır. Bunlar en çok ezilen ve ayak altına alınanlardır. Hiç kimse ve hiçbir şey bunları benim yüreğimden söküp alamaz. Ne olursa olsun milletime olan bu sevgim sönmeyecek. Ancak ben öldüğümde benimle birlikte sönecek. İşte bu sevgi, beni bir yerden başka bir yere atıyor, kaderime çizgi çekiyor. Bu kader de bütün gücümü halkım için sarf edeceğim.” 

Kuyaş’tan Böyle diyordu Sultan Galiyev. Hayatının sonuna kadar dünyanın bütün mazlum milletleri için mücadele etti. Sultan Galiyev, ölümünün efsaneye karıştığı 1930’lara kadar yönetimine karşı savaştığı Stalin ve cellatları tarafından Moskova Lubiyanka hapishanesinde kurşuna dizilip öldürüldüğünde, artık bütün mazlum milletler nezdinde 3. Dünyanın tartışmasız önderiydi.

ÖNSÖZ’DEN

Türkiye, Türk aydını Sultan Galiyev’i tanımamıştı.  Oldukça geç sayılan bir dönemde tanıdığında ise yanlış tanımıştı. Bidayetinde Sultan Galiyev adı telaffuz edildiğinde, üniversite gençlik kitlesinin iradesini ellerinde tutanların bir kısmı gençliğin komüniste olacağı, diğer bir kısmı turancı olacağı vehmine kapılmışlardı. Her iki tarafın da korku ve vehimlerini bertaraf etmek için 12 eylül cuntacılarının da ilk yaptıkları işlerden biri Sultan Galiyev ile ilgili yayınlar yasaklar listesine almak olmuştur.

Oysa ki kıyasıya ideolojik mücadele veren Türkiye’deki sağ, sol ve milliyetçi hareketler için olduğu kadar, hemen hemen neredeyse tarihinin yarısı kanlı boğuşmalarla geçen Türk- Rus  münasebetlerinin temellendirilmesi ve anlaşılması açısından da Sultan Galiyev’in tanınması son derece önemliydi.

Sultan Galiyev , Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuyla yaşıt 1917 Ekim (Sovyet) Devriminin önde gelen dört liderinden biri olup Sovyet rejimi kurulur kurulmaz ilk katledilen Kazan Türklerinden biriydi.

Gerçek şu ki, Tatar –Türk meselesi  (tanım bizzat Sultav  Galiyev’e  aittir) SSCB’nin kuruluş tarihinin kilit bir meselesidir. Bu  gerçeği bu güne kadar hiç kimse bilmemiş ya da idrak edememiştir. Bu kilidin açılmasında Rusya Komünist Partisi 12. Kongresi nin 4. Toplantısı “Sultan Galiyev Davası” anahtar konumdadır. 

*****

Bu konuda; Kazan’lı  bir Türk olan Marksist-devrimci Sultan Galiyev adını “Üçüncü Dünya ve Milli Komünizm’in babası” olarak nitelendiren tanınmış sovyetologlardan A. Bennigsen ‘in  SULTAN GAL

Yazar
Kırmızılar

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen