Tenkid Etme, Tebliğ Et; Güzele Davet Güzelce Olmalı…

Prof.Dr. Orhan ARSLAN

“Allah’tan başkasına tapanlara sövmeyin. Sonra onlar da bilmeyerek Allah’a söverler (Enam 6/108).”

Rabbimiz bize çok önemli bir ahlaki ilkeyi hatırlatıyor.

Küfür ve hakaret, hakkı (hakikati) savunan birinin üslubunda asla bulunmamalı. Çünkü siz karşınızdakine hakikati ulaştırmaya çalışıyorsunuz; onu kırmaya, gücendirmeye değil. Onun gönlünü almaya, onun yüreğini hakikate açmaya çalışıyorsunuz; amacınız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil.

Aslında, hakikati savunan kimse, hakarete ve küfre ihtiyaç duymaz.

Hakarete, küfre, aşağılamaya ihtiyaç duyanlar, batılı savunanlardır. Çünkü onlar, haklılıklarını tezleriyle ispatlayamazlar, bunun açığını muhataplarına saldırarak, küfrederek kapatırlar.

Oysa hakkı savunan birinin bunlara ihtiyacı mı var? Hakikat bizatihi üstündür.

Ayrıca, hakaret ederseniz; sizin savunduğunuz hakikate muhatabınızı hakaret etmeye teşvik etmiş olursunuz.

Hz. Peygamberin üslubunda Mekke müşriklerine ve putlarına küfür ve hakaret hiç görülmez. O tenkit etmez, sadece gerçeği dile getirir ve tebliğ eder. Ebu Cehil’in oğlu İkrime iman ettikten sonra, incinmesin diye, sahabenin, babası Ebu Cehil hakkında ileri geri konuşmasını da yasaklar.

Davette küfür ve hakaret, küfür ve hakarette ise davet yoktur.

*****

SON GÜNLERDEKİ TECAVÜZ VE SAPIKLIK HABERLERİ ÜZERİNE

HZ. LUT’UN SAPIK ŞEHİRLERİ: SODOM VE GOMORE

“Lût kavmine şöyle demişti: Göz göre göre o çirkin işi mi yapıyorsunuz? Siz kadınları bırakıp, şehvetle erkeklere mi varıyorsunuz? Doğrusu siz ne yaptığını bilmez bir toplumsunuz (Neml 27/ 54, 55).”

“Derken, tan yerinin ağarma vaktine girdiklerinde onları (o korkunç ve dayanılmaz) çığlık yakalayıverdi. Anında (yurtlarının) üstünü altına çevirdik ve üzerlerine balçıktan pişirilmiş taş yağdırdık (hepsi taş kesildiler). O (şehir) gerçekten bir yol üstünde (hâlâ) durmaktadır. (Hicr 15/73-76)

EDEPSİZLİĞİN ŞEHRİ: POMPEİ

Pompei de, Sodom ve Gomore gibi Allah tarafından cezalandırılan şehirlerden biriydi.

İsraf, fuhuş ve eşcinselliğin merkezi olan bu şehirde, İmparator Caligula kız kardeşiyle aşk yaşıyordu.

Asiller müthiş zenginlik içindeydi, önce yemek yer daha sonra yediklerini kaz tüyleri kullanarak kusarlardı. Nedeni ise daha fazla yemek yiyebilmek, yemek zevkinden daha fazla faydalanmaktı…

Derken, önce Vezüv yanardağı küllerini savurdu, sonra Tsunami kaçanları yakaladı. 16 Bin kişi taş kesildi.

“Ne yani, insanoğlu başıboş bırakılacağını mı sanıyor? (Kıyame 75/36).”

******

Rabbimiz! Sen bizim sahibimizsin, yalnız Sana sığınıyoruz. Bizi akledenlerden yap, bizi nefsimizin ve şeytanın elinde oyuncak etme.

Rabbimiz! Bizi, bağışlayarak, şefkat, merhamet, bilgi ve sevgiyle terbiye eden Allah’ımız. Seni sınırsızca övüyor ve çok seviyoruz.

Hayırlı pazarlar diliyorum.

Ankara, 17 Nisan 2016

Yazar
Orhan ARSLAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen