Toy Derigisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Onur Kutlu İle E-Söyleşi

Söyleşiler bölümümüzde Çelebi Dergisi Yazı İşleri Sorumlusu Ahmet Şahin’in ardından bu sefer de yayın dünyamıza yeni katılan Toy Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni  Onur Kutlu ile sürdüreceğiz. Öncelikle Mehmet Onur Kutlu’ya davetimize icabet ettiği için teşekkür ediyorum. Yazının ilerleyen kısımlarında Metehan Kaygı için M.K., Mehmet Onur Kutlu için M.O.K  kısaltması kullanılacaktır.

M.K: Toy Dergisi’nin ortaya çıkış aşamalarından bahsedebilir misiniz? Toy Dergisi hangi misyon ve vizyonla yayın hayatına atılmıştır?

M.O.K: Aslında epeydir düşündüğümüz bir projeydi. Neredeyse birkaç yıldır düşündüğümüzü söyleyebilirim. Ortaya çıkışından bahsedecek olursam üç tane dostun ‘’Günümüzdeki temel eksiklikleri nasıl doldurabiliriz, gençlere nasıl bir itici güç sağlayabiliriz?’’ sorularıyla dergi maceramız başlamış oldu.

Amaç ve vizyonumuzdan bahsedecek olursak; öncelikle bizim gibi genç insanları, başta kendimiz sonra etrafımız ve daha sonra da tüm Türk dünyasının gençlerinin bilgilenip kültür dünyalarını geliştirmeleri, aynı zamanda kendilerine yazı yazma ortamı bulamayan gençler için de bir platform oluşturma gayreti içindeyiz. Bunların dışında dergimize yüklediğimiz belki de en dikkat çekici amacımız fikir ayrılıkları yaşadığımız çevrelere de sirayet edebilmek ve onlarla karşılıklı olarak fikir tartışması sağlamak olacaktır.

 

M.K:Toy Dergisi’nin şiar edinmiş olduğu ilkelerden ve yayın politikasından söz edebilir misiniz?

M.O.K: Bir önceki soruda da söylediğimiz gibi temel ilkemiz genç neslin bilgi ve kültür seviyesini artırmaktır. Yazılarımızı uzun tutmayıp okuyucunun içinde boğulmasını engelleyip istediğimiz ana fikre doğrudan dalsız budaksız bir şekilde ulaştırmayı kendimize şiar edindik.

Genel olarak yayın politikamıza değinecek olursak;

Dört alandan (tarih, edebiyat, bilim, sanat) gelen yazılar, uzman hocalarımız ve editörlerimiz ile değerlendirilecektir. Olumlu ve olumsuz değerlendirme sonucunda yazarlarımıza geri bildirim yapıp son halini yazarımız ile ortak karara verip yayınlayacağız. Aynı zamanda da yazarlarımız ile yapacağımız yayın devir sözleşmesi gereğince bize gönderdikleri bir yazının başka bir dergiye de gönderildiği veya o dergide yayınlandığı kesinleşince yazarın dergi ile ilişiği kesilecektir.

M.K: Derginizin ilk sayısı hakkında bilgi verir misiniz? Dosya konuları nelerdir, hangi başlıklar irdelenecektir? 

M.O.K: Öncelikle bizim dergimizin formatında dosya konusu işlenmeyecektir. Dergimizde bulunan kategorilerle ilgili uzman hocalarımızın denetiminde seçtiğimiz çeşitli serbest yazılardan oluşacaktır.

Dergimizin formatı belirlediğimiz kategorilerin kendi içinde üç kısma ayrılmasından oluşuyor. İlk bölümümüz olan tarihi açtığınız zaman sizi porteler bölümümüz karşılayacak. Burada sizlerle belirlediğimiz şahsiyetlerin biyografisini paylaşacağız. Bunu takip eden sayfalarda ise uzman hocalarımızın ve yazarlarımızın yazıları olacak. Her bölümün sonunda ise belirlediğimiz sorular üzerinden yol alan çarpışma bölümümüz bulunacak. Çarpışma kısmında bulunan soruların iki farklı görüşün gözünden irdelenmesini sağlayacağız yani bir nevi dergi münazarası olacak.

Dergimizde dosya konusu olmadığı için ilk sayımızda da, bütün sayılarımızda olacağı gibi kategorilerimiz kendi alanları hakkında muhtelif konular içerecektir.

M.K: Derginizin teknik formatı hakkında bilgi verir misiniz?(Hangi formatta yayımlanacak, ne kadar sürede bir yayımlanacak vb. gibi…)

M.O.K: Dergimiz üç ayda bir belirli bir tirajda basılıp aynı zamanda şu anda üzerinde çalıştığımız internet sitemizden de e-dergi formatında yayınlanacaktır. Bununla birlikte internet sitemizde,  dergimizde bulunmayacak çeşitli yazılar ve çarpışma bölümümüze benzer, şu anda üzerinde çalıştığımız kategoriler de olacaktır.

M.K: Son olarak Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olarak eklemek istediğiniz hususlar varsa bunları okumaktan mutluluk duyarız. Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

M.O.K:Toy dergisinin belki de en önemli hususu belirli sınırları aşmayı hedeflemesi ve sadece kendi yerini, yöresini değil karşısında olanın da düşüncesini göstermek isteyen bir yayın olmasıdır. Aynı zamanda dergimiz yazma isteğine platform bulamayanlara imkan, düşüncelerini geliştirmek isteyenlere bir ufuk olma niyetinde olduğu umarım anlaşılmıştır. Bize bu yolda yoldaşlık edenlere, başta Kırmızılar ekibi olmak üzere teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bize vakit ayırdığınız için tekrardan teşekkür ederiz.

Yazar
Kırmızılar

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen