Türk Araştırmacılar kanseri erken teşhis eden akıllı cihaz ürettiler

05 Nisan 2016 

Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. İrfan Karagöz’ün başında olduğu ekibin geliştirdiği cihaz, kanser hücresini ısı farkı sayesinde tanıyor. Böylece meme kanseri en erken safhada teşhis edilebiliyor. Termal sensörü olan cihaz, mers ve zika gibi virüsleri taşıyanları da tespit edebiliyor.

Haber: Selim Ercan

Yeni Yüzyıl Gazetesi

 

Türk Araştırmacılar tarafından TÜBİTAK 1511 Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı kapsamında, Gazi Teknokent’te yüzde 100 yerli ‘kanser tanı cihazı’ geliştirildi. Çalışma ekibinden Prof. Dr. İrfan Karagöz, Gazi Üniversitesi Teknopark’ta üretilen ve adeta teşhiste çığır açan cihazın işlevini anlattı.

Saniyede 50 resim

“Misther-Medikal Amaçlı Termal Görüntüleme Sistemi, 640 x 480 termal görüntü çözünürlüğüne, 17 μm piksel büyüklüğüne, 0.05°C termal duyarlılığa ve 16 bit veri hassasiyetine sahip. Cihaz, termal sensörlerden otomatik tarama sistemi ile aldığı verileri, güçlü donanım alt yapısı ve gelişmiş veri analiz, görüntü işleme algoritmaları ile görsel hale getiriyor. Erken tanı perspektifinde saniyede 50 resim oluşturmak suretiyle dokuların fonksiyonel durumu hakkında anında bilgi veriyor.”

Haziran’da satışta 

“Misther-Medikal Amaçlı termal görüntüleme cihazı, gerek sahip olduğu donanım platformu, gerek yazılım altyapısı ile özgün, yüksek kaliteye ve rakiplerine oranla oldukça üstün özelliklere sahip görüntüleme cihazı. Antibakteriyel malzeme yapısı ile hastanelerde kullanıma uygun olup, cihaz içerisindeki tüm bileşenler yine medikal ortamlara uygun olacak şekilde seçildi.

2014 yılından bu yana 2 yılı aşkın süredir beş kişilik Ar-Ge ekibimizin yoğun gayretleriyle yüzde 100 yerli olarak geliştirdiğimiz Misther-Medikal amaçlı termal görüntüleme sistemi, CE belgelendirme sürecinde. Haziran 2016 içerisinde de satışa sunulacak.” “Meme kanserinin teşhisine yönelik taramalarda, ülkemizde klinik muayene işleminin yanı sıra, mamografi görüntüleri ve bir kısım vakalarda ultrason cihazları, MR görüntüleme sistemleri ve biyopsi yöntemi kullanılarak tanı konuluyor. Bu yöntemlerin hepsi tümörün boyutu, yapısal bozulma ve mikrokalsifikasyon gibi yapısal tabanlı değişimleri görsel hale getirmektedir. Geliştirdiğimiz medikal amaçlı termal görüntüleme sistemi, tümör tarafından uyarılmış kan damarı oluşumunu ve dokuda oluşan metabolik aktivitelerin işlevsel yansımasını görsel hale getiren bir güce sahip.”

Tüm vücut taraması yapılacak

“Medikal amaçlı termal görüntüleme sisteminin de kullanılması, bu alanda önemli bir katkı sağlayacak. Tanıya yönelik değerlendirme sonuçlarının belirlilik düzeyini yüzde 98’lere çıkaracak. Geliştirdiğimiz bu sistemin de kullanılması meme kanserinin daha başlangıç sürecinde teşhisine imkan sağlayacak. Bunun sonucunda, hastaların büyük ölçüde yaşama tutunmaları mümkün olabilecek. Bu durum, toplumsal ve ekonomik anlamda ülkemize büyük katkı sağlayacak.”

262 hasta tarandı

“Yaklaşık milimetrenin 50’de biri düzeyinde bir bölgeye ait 0.05°C’lik sıcaklık değişimine dayalı fonksiyonel görüntülemenin gerçekleştirildiği Medikal Amaçlı Termal Görüntüleme Sistemi, tüm vücudu tarayabiliyor. Bu sayede termal asimetrinin oluştuğu bölgeler, kolaylıkla tespit edilebiliyor. İnsan vücudunun gerek anatomik, gerekse termografik açıdan simetrik bir yapıya sahip olduğu düşünüldüğünde, elde edilecek bu hassas bilgi, başta meme kanseri olmak üzere cilt kanseri, dolaşım sistemi hastalıkları, nöromüsküler sistem hastalıkları, kas, eklem ve iskelet sistemi hastalıkları, romatizma, eklem iltihapları, kas yaralanmaları gibi birçok hastalığın teşhisinde önemli rol oynayacak.” “Gerekli prosedürler ve izinler tamamlandıktan sonra Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde meme kanseri taraması amacıyla şu ana kadar altı farklı kategoride 262 hastanın termal görüntüleri alındı. Geliştirmekte olduğumuz görüntü işleme ve analiz teknikleri sonucunda, tanıya yönelik yüzde 90.2 doğruluk düzeyi saptanmış olup, bu konudaki akademik çalışmalarımız devam ediyor.”

 

Kaynak: 

 

http://www.gazeteyeniyuzyil.com/haber/saglik/kanseri-erken-teshiste-turk-bulusu-24718

Yazar
Kırmızılar

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen