Türkiye’de Adı Konulmamış Yeşil Dönüşüm Süreci Var Zaten…

“Zira hep diyoruz, şimdi de yineliyoruz, çevre ve iklim konuları partiler üstü bir hüviyete haizler. Dolayısı ile mücadele noktasında müşterek hareketin önemi son derece büyük. Evet, dünyada bir dönüşüm var. Çevre ve iklimi merkeze alan bir dönüşüm. Ülkemizde de bu dönüşümden yararlanmakta. Bu noktada sahip olduğu potansiyeli kullanmak istiyor. Birliktelik milletimizin, ülkemizin sağlığı ve geleceği açısından önem taşıyor. O yüzden yıllardır altyapısını oluşturduğumuz yeşil dönüşümde öncü olmak üzere adımlarımızı atacağımızı yineliyor, 2053 hedefimize yeşil kalkınma vizyonu dâhilinde ilerliyor, toplumun tüm kesimlerini de buna destek olmaya davet ediyoruz. Unutulmamalıdır ki bu noktaya zorlu aşamalardan ve dar boğazlardan geçilerek gelindi. Yine biliyoruz ki ülkemizde bunu yapacak isteklilik ve kapasite her daim mevcut. Uzaklarda aramaya gerek yok, o güç ve irade bizde var.” Diyor Mehmet Emin Birpınar ve Ersin Gürtepe. Yazının tamamını okumak için;

Link-1 yeşil dönüşüm 

https://www.ekonomim.com/kose-yazisi/turkiyede-adi-konulmamis-yesil-donusum-sureci-var-zaten/678456

“Yeşil Mutabakat Eylem Planı”, AB başta olmak üzere dünya ekonomisinde meydana gelmekte olan dönüşüm politikaları ile uyumlu, yeşil yatırımları teşvik eden, küresel değer zincirlerinin dönüşümüne katkı sağlayacak ve bu suretle katma değerli üretimi de destekleyecek bir yol haritası niteliğinde olacaktır.” diye yazılmış, T.C. Yeşil Mutabakat Eylem Planında.

Link-2 Türkiye Cumhuriyeti Yeşil Mutabakat Eylem planı

https://ticaret.gov.tr/data/60f1200013b876eb28421b23/MUTABAKAT%20YE%C5%9E%C4%B0L.pdf

Halkımız tv dizilerinde yaşıyor ve yaşamını dizi filmi gibi seyrediyor. Siyasetçileri finanse eden sanayicilerimiz, iş adamları, kobi patronları, esnaf ve sanatkarlar, küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin patronları da “yeşil mutabakat” zirveleri yapıyorlar. Beton düzeni değişmez ise iklim değişir, kıtlık, kuraklık, obruklar gelir. Ey patronlar, Kurak günler filmini izlediniz mi ? 

Adil yaşam için zihinsel değişim başlar ise; yeşil dönüşüm başarılabilir, adı konulmamış yeşil mutabakat bebeği doğmuştur, apalıyor.

Artık yeşil dönüşümün adını koyalım ve bebek ayağa kalksın, yürüsün, koşsun, adil yaşam için. No nauture, No Future. 

Link-3 adil yaşam TAZE GÜNDEM video link

https://www.youtube.com/watch?v=4BSltMZcPDE&t=352s

Yazar
Cahit GÜNAYDIN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen