Uluslararası Türk Akademisi’nden Sancar, Karpat ve Allworth’a Ödül

Uluslararası Türk Akademisi, Prof. Dr. Aziz Sancar ve Prof. Dr. Kemal Karpat ve Prof.Dr. Edward Allworth’a bilime yaptıkları katkı dolayısıyla ödül verdi.

Uluslararası Türk Akademisince, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan BM temsilciliklerinin desteğiyle BM Ekonomik ve Sosyal Konsey salonunda “Gündem 2030: İpek Yolunda Sinerjiler Sempozyumu” düzenlendi.

Toplantıda bilim dünyasına yaptıkları katkı dolayısıyla Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar ve Prof. Dr. Kemal Karpat ile Orta Asya tarihi ve kültürü konusundaki çalışmaları ile tanınan ABD’li bilim adamı  Prof.Dr. Edward Allworth’a ödül verildi.

Sancar: Hem Türk dünyasının hem de insanlığın bilime odaklanma sorumluluğu var

Ödülün ardından konuşan Prof. Dr. Sancar, sadece Türkiye’den değil tüm Türk dünyasından bilim alanında Nobel ödülü alan ilk kişi olmaktan onur duyduğunu söyledi.

Türk dünyasının tarih boyunca bilime çok önemli katkılar yaptığını vurgulayan Sancar, “Son 2-3 yüzyıldır Türk dünyası bilimin gelişmesinde önemli rol oynayamadı. Hem Türk dünyasının hem de tüm insanlığın, ilerleme için eğitim, bilim ve matematiğe odaklanma sorumluluğu var” dedi.

Sancar, aldığı ödül nedeniyle onur duyduğunu belirterek, Türk dünyasında bilimin özendirilmesi için elinden geleni yapacağını ifade etti.

Prof. Dr. Kemal Karpat da törende yaptığı konuşmada, Türk ve İslam dünyasından bilim insanlarının, bugün Batı dünyasının ulaştığı bilim seviyesine büyük katkılar verdiğini kaydederek, Türk ve İslam dünyasının, gelişmesinde büyük katkı sunduğu bilim ve teknolojiyi sahiplenmesi gerektiğini söyledi.

 

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/uluslararasi-turk-akademisinden-sancar-ve-karpata-odul/545359

Yazar
Kırmızılar

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen