14 Şubat Sevgi Günü Olsun

Oldum olası bu sevgililer gününe; başta adıyla karşıyım. Nedeni ise her yönüyle saçmalıklarla dolu olmasıdır.

Nasıl mı?

Alın size yorumlarım: 

Kapitalizmin harcama oyunlarından birisi olan 14 Şubat yani “Sevgililer Günü”ne birkaç gün kaldı. Nitekim televizyonlar, reklam panoları, mağazalar, yani kısaca kapitalizmin bütün çarkları bu günü bangır, bangır ilan ediyor. 

14 Şubat geldi mi birçok kimsede telaş başlar; sevgilime, hanımıma, kız arkadaşıma, nişanlıma (nadiren de olsa beyime, erkek arkadaşıma) “Ne alsam?”, “Acaba bunu beğenir mi?”, “Bu çiçeği beğenir mi?”, “Nerede romantik bir yemek yesek?” ve benzeri sorular dolaşır kafalarda. Mağazalar özel indirimler yaparak büyük gelirler elde eder bugünlerde, insanlarda sevdiklerini mutlu etmeye çalışır.

Hediye olarak çiçek de her zaman geçerliliğini korumuş. Bizim erkeklerimizin pek çoğu bırakın çiçek almayı; yolda bulduğu bir gülü yaprak, yaprak yapar; sol elinin avucunu yuvarlatır ve sağ elinin avucuyla bunları teker, teker patlatır. Avrupalı erkekler ise yolda bulduğu bir gülü karşısına çıkan ilk bayana takdim eder. Bunu bizde bir yap bakalım başına neler gelmez?

Alanın da satanın da memnun olduğu bu On Dört Şubat sevgililer günü etkinliği her yıl düzenli olarak tüm dünyada kutlanmaktadır. Davul, zurna ve laf ile kutlanmayan bu etkinliğin ana teması hediye beklemek ve aldırmaktır. Gerisi teferruat. 

Ayrıca:

*Bir yıl boyunca birbirlerine sevgilim bile demeyen eşler O gün aniden sevgili olurlar ve menfaat ilişkisine girerler,

*O gün sevgilinize sadece bir çiçek alın bakalım mutlu olur mu? Yoksa asıl beklenen tek taş yüzük müdür?

*Evin kızının; sevgilisine çektiği sevgililer günü telefon mesajını abisi bir görsün bakalım başına neler gelecek,

*O gün evin erkeği; kutlama bekleyen eşine her ne kadar: “Saçmalama hanım ben senin eşinim sevgilin miyim?” Diye kıvırsa da yine kurtulamaz. Aksine sevgilileriyle birlikte çifte masrafa girerler,

*Ben şahsen hediye alanın iki taraflı olduğuna inanmam. Yani tırtıklanan hep erkektir, sevgililer günü bahane alışveriş şahanedir.

Keşke bu günün adı Sevgi Günü olsaydı da insanlar ayrım yapmaksızın ve karşılık beklemeksizin birbirlerine sevgilerini sunsalardı belki daha anlamlı ve yararlı olurdu. 

Hediye olarak da ömrü kısa olan bir çiçek almak yerine birbirlerine kitap hediye etselerdi daha yararlı olurdu.

Sevgi ve Saygılarımla

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen