Açık Hava Camisi

Tam boy görmek için tıklayın.

Fotoğrafta gördüğünüz Cami ÇANAKKALE- Gelibolu’da 1407 Yılında Beşeoğlu İskender bey tarafından yaptırılmış bir açık hava camisidir.

Savaşa çıkan denizci savaş erlerinin topluca namaz kılmaları için yaptırılmıştır. Sayısı az olan açık hava camiinin en önemli örneğidir. Mihrabı bir niş içindedir. Ladikli Süleymanoğlu Aşık tarafından yaptırılan Rumi yazıtlı taş kapısı vardır.

Osmanlı donanmasının savaş gemileri savaşa çıkmadan önce Hamzakoy’da toplanır ve hazırlıklarını burada yapardı. Bugün Gelibolu Fener Bölgesi Tarih ve Kültür Varlıklarını Koruma, Yaşatma ve Tanıtma Derneği tarafında korunan bu açık hava camisi günümüzde teravih namazı kılınarak varlığını ve etkinliğini sürdürmektedir.

Burada; yazın sıcağının serin akşamında deniz manzaralı Teravih namazı kılmak herhalde pek keyifli olacaktır. Gelibolu müftülüğün Ramazan boyunca bu keyfi Müslümanlara tattırdığını öğrendim. Ne mutlu bu keyfi tadanlara.

Yolu Gelibolu’ya düşenlerin Fener Bölgesindeki bu muhteşem eseri görmelerini tavsiye ederim.

Bir tavsiyem var:

Akdeniz kıyılarında bir örneğinin yapılması; sıcağa denk gelecek Ramazan aylarında keyifli teravi namazları kılınmış olacaktır.

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen