Bayram Gelmiş Neyime

“İddia ediyorum; bu gidişle dini bayramlar sadece adı ve tatil fırsatı ile icra edilecek.”

Ah bu bayramlar var ya bu bayramlar; kimine gam kimine bayram. Günümüzde maalesef eski bayramlara da bir özlem var. Her bayram dediğimiz gibi; “Ahh Nerede O Eski Bayramlar?” demiyor muyuz?

Şayet; bir bayram özellikleri ile yaşanmıyorsa bunun tek nedeni bayramı bir tatil fırsatı olarak görüyor olmamızdandır. Sadece tatil mi? Bayramı bayramlıktan çıkartan daha neler var neler.

Kimse inkâr gelmesin. Maalesef bu bayram da tatil Dokuz gün uzadı. Her uzatma; ölümcül trafik kazalarına katma değer olarak yansımaktadır. Yine tatil boyunca günlük ölüm çeteleleri tutulacak ve tatil sonunda toplamı alınacak.

Tatilin bir diğer yönü de bayram kaçamakları ile ilgili.

Nasıl mı?

Alın size tanığı olduğum bayram kaçamakları:

*Aynı ilde yaşadığımız arkadaşlarımız ve akrabalarımızın çoğunu bayramlarda evde bulamadık birçoğunun da bayramın ilk gününde; alışveriş merkezlerine veya sinemaya gittiklerini öğrendik,

*Telefonla bayramlaşmayı uygun görmediğimden dolayı; gitmek istediklerim tarafından çok ekildiğimiz oldu,

*Kendi öz halama;  bayramcı geleceğiz hala; ilk gün evden ayrılma şu saat sizdeyiz diye telefonda tembih etmeme rağmen; komşularından araya, araya zor bulduk,

*Tembeller de işin kolayını bulmuş; oturdukları yerden telefonla; hazır yazılmış süslü bayram mesajlarıyla mesaj çekerek zavallılar bayramlaştıklarını sanıyorlar,

*Eskiden tek tabanca TRT; yaptığı bayram programlarıyla bayramlara bir renk ve anlam katardı; şimdi ondan da eser yok. Sanki çok önemliymiş gibi parti liderlerinin bayrama nerede girdikleri haberi veriliyor.

*Birçok televizyon kanalı modaya uyup tatil kaçamağına gidiyorlar ve naftalin kokulu programlarını; utanmadan bir de yoğun istek üzerine tekrar yayınlıyoruz yalanıyla tekrar yayınlıyorlar; tabi ki; yerseniz.

Gelin; bu bayram kendinize bir iyilik yapın; nerede olursanız olun; saygıya, sevgiye ve ailesine hasret kalan huzur evlerindeki insanlarla bayramlaşın. Hem buradaki insanlar daha içten ve samimi. Bazı; Politik amaçlı da olsa buraya gelen siyasileri de takdir ediyorum.

Bu vesileyle tüm gerçek ve samimi Dünya Müslüman âleminin Ramazan Bayramını kutluyorum.

Sevgi ve Saygılarımla

Trafiğe çıkacaklara da bir tavsiyem var; aman dikkatli olun, kurallara uyun ve sakın bu bayram son bayramınız olmasın.

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen