Bayram Gelmiş Neyimize  

Bayram Gelmiş Neyimize   

Şairin Dediği Gibi:

“Bayram Gelmiş Neyime,

Anam, anam garibem,

Kan damlar Yüreğime,

Anam, anam garibem”

Gerek Dini bayramlar gerekse Milli bayramlar olsun giderek önemini ve anlamını yitirmektedir. Nasıl yitirmesin; bu hayat pahalılığında insanlar ikram ve ağırlamadan kaçınır oldu. 

Eskiden bayramlarda neşeler ve kederler hep paylaşılırdı. Şimdi onlardan eser kalmadı ve biz insanlar; günümüzde bayramı imkânı olanlar bunu bir tatil fırsatı ve kaçamağı olarak değerlendirmektedir. Bir kısımda canlı, canlı bayramlaşmak yerine sanal âlemde klişe laf ve resimlerle bayramlaşmakta.

Bir de hiçbir anlam taşımayan sözde gelenekler peydah oldu. Sanki çok önemliymiş gibi filanca parti lideri bayramını falanca yerde geçirecekmiş.

Kurban keseceklere de bir önerim var: Kurbanı kesip Üçe bölüp; bir kısmını fakir fukaraya, bir kısmını eşe dosta ve bir kısmını ailenle en kısa zamanda tüketmedikçe kestiğin kurban yerini bulmaz.

Her bayram bazı büyüklerimizin içlerini çekerek “Ah nerede O eski bayramlar” Diye yakınmaları da bu bayramda da ne kadar haklı olduklarını gösterdi.

Samimi ve gerçek tüm dünya Müslümanlarının Kurban Bayramını kutlar başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyaya barış, huzur ve mutluluk getirmesini yüce Allah’tan dilerim.

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen