Belediye Başkanlığı Borsası Açılıyor..

Yazar
İbrahim BAYKAN

4 Kasım 2018

Bu yazıyı birine gönder

İbrahim BAYKAN

Şunun şurasında Altı ay kadar bir süre kaldı; mahalli idare seçimleri yapılacak. Seçime katılacak siyasi partiler yavaş, yavaş aday adaylarını bekliyorlar.

Sadece beklemekle kalmayıp; kendilerine oy getirecek popüler aday adaylarının da peşlerine düşecekler. Sanki ülkemde demokratik bir aday belirleme yöntemi varmış gibi.

“Hakkını yemeyelim ülkemde en demokratik seçim muhtarlık seçimleridir. Zarftan hangi muhtar adayının adı çok çıkarsa muhtar odur.”

Belediye başkanlığı aday adaylarından; sahaya inmeleri ve kendilerini tanıtmaları istenir.

Bu etkinlik ise tam bir cümbüş ve sahaya inenlerden de ne ararsan var.

Örnek mi?

Alı size gördüklerim:

Kimileri bu aday olma işini kendine iş edinmiş ve her dönem seçilemeyeceğini bile, bile kendini ortaya atanlar,

Kimi var; geçmişte bu görevi yapmış ve görev döneminde hiç bir halt becerememiş ve yeniden adaylık iştahı kabarmış olanlar. Daha da vahimi yaşadığı şehirde halkın içinde göğsünü gere, gere gezemeyenler,

Dostlar alışverişte görsün babında; medyatik olma egosuna kapılanlar,

İşleri iyi gitmeyip de; seçilirsem ihale, imar vb. işlerle işlerimi nasıl toparlayabilirim Üç koy Beş al düşüncesinde hayal kuranlar ve daha neler, neler.

Bu arada göstermelik anketler ve eğilim yoklamaları da yapılacaktır. Bunların hepsi hikâye; işin aslı; parti lideri ve saz arkadaşları oturur kim bize itaat eder; kim bizim varlığımızı kabul eder ve korur bunun hesabını yaparlar ve birçok yaz-boz’dan sonra kesin aday listeleri oluşturulur. Bunlar da yerseniz diye önümüze konuluyor. Alın size sözde demokratik seçim. Şeytan bunun neresinde demokrasi bunun neresinde?

Bu arada böylesine titizlikle seçilen adaylardan ileride yamuk yapanlar çıksa da bunların pek yıkıcı etkileri olamaz. Geçmişin Türk Siyasi Tarihi; bunların örnekleri ile doludur. Ayrıca gözlemlerime göre seçilen başkanların göbek ve ense çapları bariz bir şekilde genişliyor. Bunların iştahlarımı artıyor ne.

Bu arada seçilemeyen ve zaten seçilemeyeceklerini işin başında bilen aday adayları seçim sürecinden sonra beklentilerinin peşine düşeceklerdir. Yani bu girişimlerinin ve masraflarının karşılığı kendilerine yol, su ve elektrik olarak mutlaka bir gün dönecek hayaline kapılacaklardır.

Ülkemde siyasi partiler ve seçim yasası değiştirilip demokratikleştirilmedikçe bu böyle maalesef; işinize gelirse. Seçim günü yaklaştıkça bunun böyle olduğunu bir kez daha göreceksiniz.

Hadi hayırlısı; Allah kabul etsin.

 

 

 

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanılabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızılar® 2010 - 2023

medyagen