Bir Temsil, Fotoğraf Ve Birkaç Not


Balıkesir Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtarılışının neredeyse 100 yıldır tekrarlanan törenlerindeki bir mizansen (aslında orta oyunu) bir kaç not düşmemizi gerekli kıldı.
1. Temsilde kara çarşaflı ve zincirli kadın, ÇYDD nezdinde aslında Yunan esaretinden kurtarılan değil Osmanlı ve İslam’dan kurtarılan kadını temsil ediyor.
2. O genç kızın üstüne çarşaf örtüp zincir dolayan ÇYDD’li o iki kadın ve onların mensup olduğu o dernek, çağdaş yaşam olarak Yunanlıların ilham kaynağı ve atası olan Avrupai yaşamı savunan ve Osmanlı&İslam anlayışına karşı bir zihniyetin temsilcileridir. Yunan’a karşıdırlar ama Yunan’ın da dahil olduğu medeniyete karşı değillerdir. 
3. Artık sayıları azalıp yaşlanıp eski güçlerinden çok şey kaybetmiş bu dinazorların, olsa olsa bu tür provakatif eylemlerle tatmin olup karşı kampa gollük pas verme fırsatı dışında toplum nezdinde bir hüküm ve etkileri pek kalmamıştır. Onlar da müzmin muhalefet ve çatışmadan beslenirler, böyle hayatta kalırlar.
4. Her zaman ve fırsatta dediğim gibi ÇYDD, ADD gibi dernekler ve her ne kadar değişip geliştiğini ifade etse de CHP zihniyeti iflah olmaz, şifa bulmaz. Ellerine her fırsat geçirdiklerinde yapıp ettikleri ortadadır. Yarın iktidara gelseler yapacakları bu tür ve benzeri şeyler olacaktır. Çözüm değil sorun üreteceklerdir. Orjinal bir düşünceleri hiç olmadı, karşı olduğunu söyledikleri medeniyetin de kötü bir kopyası ve taklidi olmaktan da öte geçemediler, geçemeyecekler de.
5. Kafalarındaki ve özlemlerindeki cumhuriyet (demokrasi zaten hiç olmadı) sadece kendileri ve onlara tabii olanların, boyun eğenlerin memnun ve müreffeh yaşadığı bir düzendir. Birinci sınıf vatandaş onlardır, toplumun geri kalanı, diğerleri, ötekileri ikinci sınıf ya da asimile, entegre edilmesi, hizaya getirilmesi gereken kesimlerdir.

 

Yazar
İrfan YALÇINKAYA

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen