Bugün Günlerden: POŞET

Yazar
İbrahim BAYKAN

13 Ocak 2019

Bu yazıyı birine gönder

İbrahim BAYKAN

1 Ocak 2019’dan itibaren alışverişlerde poşet paralı olacakmış. Amaç; doğada uzun yıllar erimeyen plastiğin zararlarından korunmakmış.

Paralı olursa vatandaşın poşet kullanımı caydırıcı olurmuş. Niyet çok güzel ama gel gelelim bu iş nasıl olacak?

Benim bildiğim toplum; prostat olmayı göze alır tuvalete para vermez. Riski göze alır 150 Milyarlık arabasını ulu orta sokağa koyar otopark parası vermez. Ayrıca; alışverişte poşet ücreti bindirilmiş kazığı yer; poşete yine para vermez mi vermez. Küçük bir azınlıkta basar parayı inadına poşet kullanır.

Peki bu işi benim cin vatandaşım nasıl mı çözer?

Gider kilo ile hesaplı poşet alır; her alışverişe gidişinde kendi poşetini kendisi götürür,

Evindeki eski bez ve kumaş türü kullanmadığı atıkları torbaya dönüştürür,

Eskiden olduğu gibi alışveriş sepeti, file veya plastikten yapılan el çantalarına geri döner.

Bakın göreceksiniz çare üretmekte üstümüze yok bir toplumuz; daha akla hayale gelmedik icatlar çıkacaktır.

Yani sonuçta atılan taş ürkütülen kurbağaya değmeyecek. Madem poşeti paralı yapmakta amaç; doğayı korumaksa; 25 Kuruşa poşet satmaktansa tanesini 5 kuruşa toplamak ve imha etmek daha akıllıca olurdu.

Keşke eski kullanılmış 20 poşet getirene Bir ekmek vermek daha hayırlı ve yararlı olurdu; maksat doğayı korumaksa. Veya Çinlilerin yaptığı gibi tüm plastik atıkları toplayalım oyuncağa veya kırtasiye ürünlerine dönüştürelim. Bizim gibi geri ülkelere pazarlayalım.

Ahan da buraya yazıyorum bu uygulama bizim toplumu bozar ve bize göre değil ve kesin tutmaz.

Hatırlayın ekmek açıkta satılmayıp poşete girecekti ne oldu? Demek oluyor ki; poşetli de olsa poşetsiz de olsa;olmayınca olmuyor.

Sevgi ve Saygılarımla

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanılabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızılar® 2010 - 2023

medyagen