Defolu Nesiller Geliyor

İbrahim BAYKAN

Teknoloji geliştikçe maalesef yan etkileri de gelişiyor. Yakın akraba evliliklerinin yanında bir de teknolojinin ve yanlış beslenmenin sonucu defolu nesillerimiz oluşmaya başladı.

Nasıl oluşmasın; çocuklarımızı saatlerce esir alan internet bağımlılığı; oturdukları ergonomik olmayan koltuklar sayesinde onlar hem kamburlaştı hem de şişe dibi gözlülüklerle tanıştı. Ayrıca şiddet içerikli bilgisayar oyunları çocuklarımızı huysuzlaştırdığı gibi bir de bunları potansiyel suçlu adayı yaptı. Oynadıkları bilgisayar oyununda öldürdükleri adam aysısı kadar puan alıyorlar. Bu da onları şiddet bağımlısı yapıyor. Yedi yaşa kadar düşen cep telefonu kullanımı; yaydığı radyasyonla beyine ve kulağa ciddi zararlar vermektedir.

Özellikle bizler gibi gelişmekte olan toplumlarda bu bağımlılık; ihtiyacın ötesinde bir özenti ve gösteriş hastalığına dönüştü. Ben hiçbir Amerikalı ve Avrupalı bir işadamının elinde cep telefonu görmedim. Bu iletişim ihtiyaçlarını PTT şubelerinden kablolu telefonlarla yaptıklarına çok tanık olmuşumdur.

Siz sakın cep telefonları ile ilgili sağlık araştırmalarının aklayıcı sonuçlarına inanmayın. Çünkü o araştırmaların Sponsorları cep telefon şirketleridir. Bindikleri dalı hiç keserler mi? Burada mantıklı olan bu teknolojiyi gerektiğinde az ve ölçülü kullanmaktır. Cep telefonu kullanımı tembelliğe de pirim verdi. Evin erkek kardeşi kız kardeşinden; odadan odaya cep telefonuyla su istiyor. Anne ve baba derseniz internet âlemine dalmış kimsenin kimseden haberi yok.

Kız çocuklarında erken yaşlarda yapılan aşırı makyaj; cilt kuruluğu ve kırışıklığa neden olmasının yanında hiç de hoş olmayan bir görüntü yaratmaktadır. Bunun için kızlarımız daha ileri ve olgun yaşlarında doğal madde içerikli makyaj malzemeleri kullanmaları daha yerinde ve akıllıca olur. Ayrıca Fastfood türü yiyecekler çocuklarımızda obeziteyi tetiklerken erken ergenliğe de neden olmaktadır. Sekiz yaşında regl olan kız çocuklarını duyuyoruz.

Sonuç olarak özürlü ve hastalıklı bir toplum yaratmak istemiyorsak; teknolojinin bize sunduğu bu hizmetlerden ölçülü, dengeli ve bilinçli bir şekilde yararlanmamız gerekmektedir.

Aksi halde yakın gelecekte defolu ve sağlıksız nesillerimiz çoğalacaktır haberiniz olsun.

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen