Defolu Nesillerimiz Geliyor !!

Yazar
İbrahim BAYKAN

31 Temmuz 2022

Bu yazıyı birine gönder

Teknoloji geliştikçe maalesef yan etkileri de artıyor. Yakın akraba evliliklerinin yanında bir de teknolojinin ve yanlış beslenmenin sonucu defolu nesillerimiz oluşmaya başladı.

Nasıl oluşmasın; çocuklarımızı saatlerce esir alan internet bağımlılığı; oturdukları ergonomik olmayan koltuklar sayesinde onlar hem kamburlaştı hem de şişe dibi gözlülüklerle tanıştı. 

Ayrıca şiddet içerikli bilgisayar oyunları adam öldürdükleri kadar puan verirken; çocuklarımızı huysuzlaştırdı ve asileştirdi. Yedi yaşa kadar düşen cep telefonu kullanımı; yaydığı radyasyonla beyini ve kulağı olumsuz yönde etkilemektedir. Sabaha kadar internet ve akşama kadar uykuda zaman geçiren nesilden nasıl sağlıklı toplum oluşabilir?

Özellikle bizler gibi gelişmekte olan toplumlarda bu bağımlılık; ihtiyacın ötesinde bir özenti ve gösteriş hastalığına dönüştü. Ben hiçbir Amerikalı ve Batılı işadamlarının ve turistlerin elinde cep telefonu görmedim. Bu iletişim ihtiyaçlarını PTT şubelerinden kablolu telefonlarla yaptıklarına çok tanık olmuşumdur.

Siz sakın cep telefonları ile ilgili sağlık araştırmalarının aklayıcı sonuçlarına inanmayın. Çünkü o araştırmaların Sponsorları cep telefon şirketleridir. Bindikleri dalı hiç keserler mi? Burada mantıklı olan bu teknolojiyi gerektiğinde az ve ölçülü kullanmaktır.

Kız çocuklarında erken yaşlarda yapılan aşırı makyaj; cilt kuruluğu ve kırışıklığa neden olmasının yanında hiç de hoş olmayan bir görüntüye sahipler. Bunun için kızlarımızın daha ileri ve olgun yaşlarında doğal madde içerikli makyaj malzemeleri kullanmaları daha yerinde ve akıllıca olur. 

Ayrıca; Fastfood türü yiyecekler çocuklarımızda Obeziteye neden olurken; erken ergenliği de tetiklemektedir. Dokuz yaşında regli olan kız çocuklarını duyuyoruz.

Sonuç olarak özürlü bir toplum yaratmak istemiyorsak; teknolojinin bize sunduğu bu hizmetlerden ölçülü, dengeli ve bilinçli bir şekilde yararlanmamız gerekmektedir. Aksi halde yakın gelecekte defolu ve sağlıksız bir toplum olacağız.

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanılabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızılar® 2010 - 2023

medyagen