Din Adına Yapılan Yanlışlar

Sözde din alimleri oturmuşlar hiç üşenmeden İslam Dinini nasıl zorlaştırırız diye iyi kafa yormuşlar. Çocukluğumdan bu yaşıma kadar aldığım mantıklı dini öğretiler yanında; birçok Arap geleneklerini; hakikati anlama ve sorgulama içgüdüsüyle hep sorguluyorum.

Alın Size Sorguladıklarım:

*İslam’ın şartı Beş: Neden bu şartların içinde yalan ve kul hakkı yok?

*Üç Kulfu Bir Elham Oku: Türkçe anlamlarını en az Beş kez üst üste okudum, okuduğumu da anladım. Elham Kulfu’ya göre daha anlam yüklü olmasına rağmen neden Kulfu Üç defa. Ben her ikisini de birer defa okurum.

*Ülkemizde gençlerin yarıdan fazlası gusül abdesti almıyormuş: Siz eğer gusül abdesti almayı işlem sıra kurallarına bağlarsanız tabi ki insanları uzuv yıkama sıralamasını şaşıracak ve  vesveseye kapılacaktır.

İddia ediyorum abdest almaya sıralama şartı koymadan; “Temiz bir duş alarak tüm vücudunuzu kirden arındırınız” demek daha anlamlı ve etkin olabilirdi.

*Şortla camiye girilmez: Alanya’da Ağustos’un 42 derece sıcağında Cuma namazına gittim. Ben onlara namaz jandarmaları diyorum cemaatten biri gitti imamın kulağına beni göstererek bir şeyler konuştu.

İmam yanıma geldi bana; “Şortla Camiye Girilmez” dedi. Ben de “ Valla dışarısı kaynıyor, üstelik ben de misafirim şortum da temiz” dedim. İmam ısrarcı oldu ben de “En arka safta durayım mı?” dedim. Olmaz dedi. Ben de “Seni ve jandarmanı Allah’a havale ediyorum”dedim ve camiden ayrıldım.

*Abdestsiz camiye girilmez; namaz anında abdest bozulursa hemen çıkılır: Doğrudur camiye abdestsiz girilmez ama düşünün adam caminin orta ve/veya ön saflarında; insanlık hali bu ya gaz kaçırdı. Şimdi bu adam arkasındaki tüm cemaati yara, yara dışarı mı çıkacak hem mahcup olacak hem diğer insanların dikkatini dağıtacak. Belki de mahallede alay konusu olacak. Zaten olan olmuş koku dağılmış. Adam sanki kokuyu depolayıp mı camiden çıkacak?

*Camiye cünüp girersen taş olursun: Gençken aykırı bir arkadaşım vardı. Babam bana hep “Aman oğlum camiye cünüp gitme taş kesilirsin” derdi dedi. “Ben de gideyim de taş olayım hem İslam alemine örnek olarak bir yararım olur hem de dünya durdukça bir anıt heykel olarak kalırım” demişti.

*Sözde Etkin Muskalar: Baştan söyleyeyim ben bu muska olayına kesinlikle inanmıyorum. Bir kere bu Allah’ın biz inananlar üzerindeki etkinliğine bir karşı gelme ve isyandır.

Neymiş efendim; öyle muskacılar varmış ki kaybı bulur, sidiği durdururmuş. Ben kobay olmaya razıyım gelsin bir denesin bakalım. Maalesef nörolojik sorunu olan bir hastayı muskacıdan muskacıya gezdirenler var.

*Nazar: Nazar; insanların hatalarına bahane yaptığı bir seçenektir. Yolda yürümesini bilmez çok yüksek ökçeli bir bayanın ayağı burkulur hemen yeni aldığı ayakkabıya nazar değdiğini söyler.

Kadın bebeğini soğukta üşütür bebek zatürre olur; hemen mavi gözlü kadın komşusunu suçlar bebeği sevdi diye. Neden se bu nazar muhabbetlerinin öznesi hep kadınlardır. Nazara da inanmam bazıları bunu kötü enerji diye tanımlasa da gelsin bana bu enerjiyi göstersin.

Kuran’ın Türkçesini okuyup, anlayıp bir de uygularsak bu yukarıdaki dine yararı olamayan konulardan arınmış oluruz. İddia ediyorum İslam dini gereği gibi anlaşılmıyor ve uygulanmıyorsa hep bu nedenlerdendir.

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen