Facebook’tan İşler

Bilgisayar icat edildi; ardından internet ve bunların da ardından iletişim ve sosyal paylaşım siteleri yerini aldı. Yeni belamız TikTok adlı melanet.

Yapılan son araştırmalara göre dünya nüfusunun Dokuzda Biri Facebook üyesiymiş. Bu gidişle bu oranın daha da artması bekleniyormuş.

Bu ve benzeri sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmanın yanında aradığınız bir anaokulu arkadaşınızı bile bulabiliyorsunuz. Sanal da olsa hiç tanımadığınız birisine yalan üzerine kurulu kur bile yapabiliyorsunuz. 

Ticaretle uğraşıyorsanız bedava reklam verebiliyorsunuz. Hatta isterseniz kendi kendinizin reklamını bile yapabiliyorsunuz. Özet olarak atış serbest.

Her ilacın yan etkisi olduğu gibi bu teknolojinin de bazı yan etkileri oluştu.

Nasıl mı?

*Öncelikle; yazılı iletişim hâkim olduğundan dolayı insanlar arasındaki sözlü iletişimi zayıflattı,

*Arkadaşlığın tanımı ve statüsü değişti,

*Yalan söylemeyi kolaylaştırdı ve yaygınlaştırdı,

*Bilgisayar başında geçen süreyi uzatarak; daha fazla radyasyon almaya neden oldu,

*İnsanlar karşısındakilerin yüzüne söyleyemediklerini görüşmeden kaçınıp yazıya döker oldular,

*Umulmadık ve beklenmedik zamanlarda kirli çamaşırlar dökülür oldu,

*Zaten kıt olan aile içi diyaloglar ve iletişim hepten yitirildi,

Tüm bunların yanında kötü niyetliler sizin hesabınıza girip erişiminizi engelledikleri gibi; devlet büyüklerine olmadık hakaretleri sizin hesabınızdan yollayabiliyorlar.

Aklınızda olsun bu gibi hallerde ilk yapacağınız iş; Facebook sitesinden durumu açıklayıcı bir bilgilendirme mesajı çekmek ve Emniyetin Bilişim Suçlar Masasına durumu iletmek. 

Tabi ki; arkadaşlarınıza bir şekilde ulaşıp durumu açıklamanız gerekecektir. Aksi halde sizin hesabınıza giren bu kötü niyetliler sizin adınıza arkadaşlarınızdan ahlaksız tekliflerde bulunabilirler. 

Onlara göre; Yüz kişiye ulaşıp bunlardan bir veya ikisini dolandırmak kısa günün karıdır.

Sonuç olarak bu siteler çağımızın çok önemli bir iletişim ve sosyal paylaşım siteleridir. Biz istesek de istemesek de bu paylaşım sitelerinin yükselişlerini önleyemeyiz. Mantıklı olanı bu sitelerin yararlı yönlerinden yararlanmak olmalıdır.

Sevgi ve Saygılarımla

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen