Hayal Bakanlığı

Yazar
İbrahim BAYKAN

2 Temmuz 2023

Bu yazıyı birine gönder

 

“Yetkim Olsa Acilen Bir Hayal Bakanlığı” kurarım.

Hayaller aleminin en büyük düş kurucusu Jules Verne’nün romanlarından esinlenerek icat edilen (Denizaltı, Helikopter, Video Konferans, Uzay Kapsülü, Holgram, Güdümlü Füze) en belli başlılarıdır.

Tarihte ilk defa motorlu uçak; Wright Kardeşler olarak tanınan Orville ve Wilburg kardeşlerin uçma hayalleriyle gerçekleşmiştir.

Evliya Çelebi’ye göre; Hezarfen Ahmed Çelebi 1682 yılında uçma hayaliyle lodoslu bir havada Galata Kulesi’nden kuş kanatlarına benzer bir aparat takıp kendini boşluğa bıraktı ve uçarak İstanbul boğazını geçip; 3558 m. Ötede Üsküdar’da Doğancılara indi.

*Oyun oynarken; içeceğini; içme hayalinde olan bir çocuk pipetin icadına vesile olması,

*Kaşığı kasenin içine düşmesin diye mandalla efsane bir çözüm bulan zeka küpü ufaklıklar,

*Kurşun geçirmez yeleğin icadına vesile olan bir hayalperestti.

Kısa adı ARGE olan Araştırma- Geliştirme biriminin varlığı hayal ile karıştırılmamalıdır. ARGE;  kabul gören faydalı hayal ürünlerinin geliştirilip üretime sunulmasıdır. Hayal ise ilhamın da içerisinde olduğu yeni buluşlardır. Dünyada hali hazırda icat edilen buluşlar kadar daha bulunmayanları var. Hayallerin % 2 si  rüyalardan oluştuğu bilinen bir gerçektir.

Bunun için Hayal Bakanlığı kurup; bakanlık bünyesinde çeşitli bilim dallarında uzmanlardan oluşacak bir ekiple; buraya gelecek hayaller değerlendirilmelidir. Yapılabilirliği uygun görülenler; fayda analizleri ile birlikte ARGE birimine yönlendirilip gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır.

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanılabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızılar® 2010 - 2023

medyagen