Hayvan Hakları

Yazar
İbrahim BAYKAN

18 Mart 2018

Bu yazıyı birine gönder

İbrahim BAYKAN                                           

Hayvanlar, çeşitli yararlarıyla Allah’ın insanlara sunduğu bir nimettir. Biz insanoğlu bunların değerini bilmediğimiz gibi onlara elimizden gelen her türlü eziyeti yapmaktan geri kalmıyoruz.

Etinden ve sütünden yararlandığımız hayvanlara bile iyi davranmıyoruz. Savunmasız, masum bu yaratıklara olmadık işkenceleri yaptığımız gibi birtakım sapıkların tecavüzüne bile uğruyor bu zavallı hayvanlar.

Avrupa’nın pek çok ülkesinde hayvan polisleri oluşturulmuş ve hayvanların can güvenliği kontrol altına alınmıştır. Ülkemizin bu konuda sicili hiç de parlak değildir.

Nasıl mı?

Alın size gördüklerim ve duyduklarım:

*Yazlıkçılar torunlarını ve çocuklarını mutlu etmek uğruna sezonluk hayvan besliyor ve tatil bitiminde hayvanları kaderleriyle baş başa bırakıp gidiyorlar,

*Yolda bir köpek gördüğümüzde karşımızda sanki düşman askeri çıkmış gibi hemen taşa sarılıyoruz,

*Öyle magandalarımız var ki; doğada gördüğü bir hayvanı hedef yapıp ateş talimi yapıyor,

*Eşeği yaz mevsiminde çalıştırıyor; kış gelince doğaya salıveriyor. Zavallı hayvanlar da sucukçulara malzeme oluyor,

*Kızdığımız bir kişiye it herif, köpoğlu köpek, eşek oğlu eşek, ayı oğlu ayı vb. sözler ederek masum hayvanlarımızı küfürlerimize özne yapıyoruz.

*Devletin oluşturduğu hayvan barınaklarının da gerçek anlamda hizmet verdiğini hiçsanmıyorum.

İnsan haklarının tartışılır olduğu bir dünyada hayvan hakları nasıl oluşturulur ve uygulanır bilemiyorum ama hayvanların duasının da bedduasının da önemini herkese hatırlatmak isterim.

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanılabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızılar® 2010 - 2023

medyagen