İş Kazası mı Yoksa; İş Cinayeti mi?

Yazar
İbrahim BAYKAN

30 Ekim 2022

Bu yazıyı birine gönder

Bir işe başlarken her türlü tedbiri alırsınız ama; tüm bunlara rağmen beklenmeyen bir durum olursa buna görünmez kaza diyebiliriz. 

Sen gerekli önlemleri alma; hatta bu sonu olmayacak olan Amasra Kömür Ocağı faciası Kırk Bir cana mal olsun; bunun adını da iş kazası koy. Hatta kader diyerek suçu kadere yükle. Olmaz beyler buna Allah razı olmaz. Ne demiş din alimlerimiz:

“Deveni Sağlam Kazığa Bağla; Sonra Allah’a Emanet Et”

Ben söylemiyorum istatistikler söylüyor iş kazalarında Avrupa’da birinci; Dünyada üçüncüyüz. Bu ayıp Türkiye’ye yeter de artar bile. Tüm bunların altında yatan; insana verilmeyen değerdir. 

Neden mi? Sudan ucuz da ondan.

İş kazalarının sorumluları ihmal yerine cinayetten yargılanmadıkça daha çok canlar gider. Bu da unutulur; beylik laflarla ve klasik mesajlarla toplumun gazı alınır ve bir süre sonra aynı tas aynı hamam. Sendikalar deseniz lay, lay lom. Ucu devlete dayanan soruşturmalardan da şimdiye kadar bir şey çıktığını hiç görmedim. Ortada ne suç kalır ne de suçlu.

Medya ise olayın nedenlerini sorgulayacağı yerde ölenlerin hayat hikâyelerini magazinleştirip neredeyse dizi yapacaklar. Ben içine ederim böyle medyanın. Tüm bu acı örnekleri gördükçe benim bu kazalara iş kazası demeye dilim varmıyor bu resmen cinayettir.

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanılabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızılar® 2010 - 2023

medyagen