Kamu Yararına Kamu Spotları

Yazar
İbrahim BAYKAN

16 Ekim 2022

Bu yazıyı birine gönder

 

Televizyonlarda yayınlanan Kamu Spotu adlı eğitici ve uyarıcı yayınlar; toplumun aydınlatılmasında önemli bir görev üstlenmektedir. 

Keşke yıllar önce böyle bir uygulamaya gidilmiş olunsaydı. Yine de zararın neresinden dönülürse kardır. Maalesef okuyan bir toplumdan ziyade seyreden hazırcı bir toplum olduk. 

Okuma zahmetine girmiyor ve birilerinin hazırlayıp sunduğu programları izlemeyi tercih ediyoruz. Bu da gerekli ama okumak ve okuduğunu anlamak daha da gereklidir. Bugün klavyeye mahkûm olan nesil neredeyse yazmayı unutacak.

Günümüz televizyon yayıncılığı birçok abuk sabuk yayınlarına rağmen Kamu Spotu yayınlarına yer vermesi iyi bir gelişmedir. Umarım bu eğitici ve uyarıcı program daha çeşitli konulara el atar.

Örnek mi?

*Kaynak tüketiminde ölçü ve israfın önemi,

*Doğal afetlere karşı alınması gerekli pratik önlemler,

*Basit sivil savunma bilgileri,

*Sokak hayvanlarına gösterilecek ilgi ve özen,

*Çevre koruma bilincinin verilmesi,

*Yardımlaşmanın ve paylaşmanın önemi,

*Sevginin saygının ve selamlaşmanın önemi,

*Temiz gezmenin ve giyinmenin önemi,

*Kul Hakkının önemi ve vebali,

*Haramın sakıncası ve günahı.

Buradan tüm görsel medya yöneticilerine sesleniyorum:

Sosyal sorumluluk duygusu taşıyorsanız; yukarıdaki konularda yayınlar yapmanız daha mantıklı ve akıllıca olacaktır. Sağlıklı ve bilinçli toplum olmanın yolu da bundan geçmektedir.

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanılabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızılar® 2010 - 2023

medyagen