Kıbrıs’ta Siyonistler İçin Yeni Bir Filistin mi?

Tam boy görmek için tıklayın.

Prof. Dr. Celalettin YAVUZ[i]

Kasım 2023 başlarından itibaren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nde Siyonistlerin kolonileşme çabalarına ilişkin haberler büyük artış kaydetti. KKTC’nin merhum Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın danışmanlığını da yapmış olan gazeteci Sabahattin İsmail’in hemen her fırsatta dile getirmiş olduğu bu konu öncesiyle birlikte ele alındı.

KKTC’de Yahudi Yerleşim Yerleri İddiası

İsmail’in iddiasına göre Siyonistler, dünyanın her tarafından 15 yıldan beri Kıbrıs’a gelerek, özellikle İskele Bölgesi’ne yerleşiyorlar. Sayısı 2000’i bulan bu şirketler vasıtasıyla alınan geniş arazilerde siteler kuruldu. Öyle ki, nüfusu 380 bin olan KKTC’de yerleşen Yahudilerin sayısı 35 bini geçti. Bu arada Siyonistler tarafından satın alınan araziler de 25 bin dönüme ulaştı.

Şayet 7 Ekim 2023’te başlayan İsrail-HAMAS çatışması artan şekilde bir vahşete dönüşünce konu nispeten daha iyi fark edilebildi. Başlangıçta umursanmayan iddialar son günlerde KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve KKTC Meclisi’nin de gündemine girdi.

Asil Nadir’e Kadar Uzanan Siyonist Kolonileşmesi İddialarının Başlangıcı

Elde edilen bilgilere göre konunun başlangıcı David Lewis ismindeki bir İngiliz vatandaşının, Kıbrıs’ın kuzeydoğusuna doğru uzanan Karpaz Burnu’nda marina sevdasına kadar uzanıyor. Bir zamanlar İngiltere’nin zenginlerinden iken işleri bozulunca KKTC’ye dönen Asil Nadir’e 1990’lı yıllarda o dönem için oldukça ucuz sayılacak bir meblağ karşılığında 450 dönümlük bir arazi hükümetçe kiraya verilmiş. Asil Nadir, işleri daha da bozulunca bu araziyi çerez parası diye nitelendirilebilecek 10 milyon dolar karşılığında David Lewis’e devretmiş. Bu arada devredilen sahada Karpaz Gate Marina adlı bir de yat limanı yapılmış.

O dönemde İsmail bu sahanın devri konusunda çok büyük bir direnç göstermişse de, Asil Nadir’in hükümet üzerindeki ciddi nüfuzu sebebiyle başarılı olamamış. Ancak İngiliz Lewis’in çok abartılı talepleri karşısında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) de şerh koyarak Sabahattin İsmail’e destek vermiş. Lewis’in istekleri özetle şöyle imiş: “Yat limanı bitince diğer yatırımları yapmak için yat limanına resmi ülkeye giriş limanı statüsü verilmesi”, “Kira süresinin 49 yıldan 99 yıla çıkarılması” ve “Bölgeye Serbest Bölge statüsü verilmesi.” Bu talepler kabul edilmeyince, taahhüt edilen tatil köyü de yapılmamış. Anlaşıldığı kadarıyla TSK’nin karşı çıkmasının gerekçesi, Karpaz Burnu’nda kurulacak “İngiliz” malikli bir yat limanının gelecekte üsse dönüşerek, Türkiye’nin güneyinde Antalya’dan İskenderun’a kadar deniz alanını kontrol etme fırsatını verecek olmasıdır.

Sabahattin İsmail’in kuşkusu ise Lewis’in projesinin arkasında Siyonistler ve İsrailli şirketlerin olduğu üzerinedir. Zira Lewis’in, Dünya Siyonist Kongresi tarafından ödüllendirildiğini ve İsrail’e hizmetlerinin karşılığı olarak İsrail hükümetleri tarafından onore edildiğini ileri sürmektedir. Bir bakıma I. Siyonist Kongresi’nde alınan kararlar sonucunda Filistin’de yurt kurmak için sistematik şekilde toprak satın alarak kolonileşmeyi gerçekleştiren şirketler gibi, Lewis de yat limanı etrafında benzer kolonileşmeyi sağlayacaktı.

İkinci iddia ise 2003’ten beri kökten dinci CHABAD tarikatı tarafından organize edilen Siyonistlerin KKTC’de ve Güney Kıbrıs’ta mülk alımları üzerinedir. Gene iddiaya göre İsrail Başbakanı Netanyahu’ya ilaveten MOSSAD ve İsrail ordusu içerisinde de çok sayıda bu tarikat üyesi üst düzey personel mevcuttur. Hatta Rus ve Ukraynaları oligarklar da üyedirler. Tarikat, 2003’de Güney Kıbrıs’ta, 2008’de de KKTC’de merkez açıp bir de Haham atamıştır.

Son yıllarda İsrailli paravan şirketler üzerinden on binlerce Yahudi KKTC’de büyük araziler aldılar. Kıbrıs Rum Yönetimi ve adada üssü bulunan İngiltere, eski Rum mülkleri üzerindeki yatırımlara direnç gösterirken bu gelişmeye sessiz kaldılar. Halen KKTC yasaları yabancı yerleşimcilerin içerisinde ev olmayan 5 dönümlük araziyi alabilmesini mümkün kılmaktadır.

Sonuç olarak, Cumhurbaşkanı Tatar ve KKTC Meclisi yeni bir düzenlemeye gidecek ise de, Siyonistlerin Kıbrıs’ı “Vaat edilmiş topraklar” içinde gördüğü ve inandığı unutulmamalıdır.

————————————————-

Kaynak:

https://www.worldofturkiye.com/prof-dr-celalettin-yavuz-16-aralik-2023-kibrista-siyonistler-icin-yeni-bir-filistin-mi/

[i] Güvenlik Politikaları Uzmanı, 16 Aralık 2023

Yazar
Kırmızılar

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen