Lider Dediğin

Yazar
İbrahim BAYKAN

17 Ocak 2021

Bu yazıyı birine gönder

 Lider demek: Bulunduğu çevreye yarar sağlayan, çevreyi yönetebilmek için sorumluluğunu zekâ ve bilgi ile harmanlayan kişilere denir. 

Elindeki güç, bilgi, deneyim ve tecrübe ile çevresini etkiler; taşın altına elini koyar ve gerekirse zor kararların ve sonuçların arkasında durmayı bilir. Kendi bildiğini okur gibi keskin cümleler kuramaz ancak lider, olaylar karşısında daima sorumluluğu üstlenebilen gerçek kişilerdir. 

Hitabet gücü yerinde olan, vizyon sahibi liderler insanları dinler ve anlamak için çaba sarf ederler. Liderleri hayatın her anında ve alanında görmek mümkündür. Kimi zaman yönetimde liderlik, kimi zaman işletme alanında liderlik çıkar karşımıza ancak günün sonunda lider tüm sorumluluğu alacak yetide olandır. 

Gelelim gerçek bir lider nasıl olur ve daha doğrusu nasıl olmalıdır:

Lider dediğin: Öncelikle görüntüsüyle kusursuz olmalı, kimse kusura bakmasın defolu birine kimse lider gözüyle bakmaz. Sadece; Ondan nemalananlar O’nu baş tacı eder,

Lider dediğin: Giyim ve kuşamıyla ne çok klasik ne de çok uçucu olmalı,

Lider dediğin: Sırça köşklerden ziyade sahaya inip halkın içerisinde halkla yaşamalı,

Lider dediğin: Alıngan olmamalı; hakarete varmayan sataşmaları hoşgörü ile karşılamalı,

Lider dediğin: Kasıntı olmamalı, ben yarattım değil yaratıldım demeli,

Lider dediğin: Vizyon sahibi olmalı, televizyon deği

Lider dediğin: Bilgi birikimli olmalı; konuşurken de halkının gözünün içine bakmalı,

Lider dediğin: Gür ve tok bir sese sahipse ve nefesi yetiyorsa uzun nutuklar atmalı; yetmiyorsa gücünün ve nefesinin yettiği kadar konuşmalı,

Lider dediğin: Toplum örf ve adetlerine aykırı icraatlarda bulunmamalı,

Lider dediğin: Ağzından çıkanı kulağı duymalı; topluma karşı daima sakin, sabırlı ve ölçülü davranmalı. 

Lider dediğin: Sicili temiz olmalı; bu temizliğe sahip değilse aklanmalı ve bin defa tövbe edip geçmişteki hatalarını tekrarlamamalı,

Lider dediğin: Bulunduğu ülkenin yapısına uygun örnek bir aile yapısına sahip olmalı,

Lider dediğin: En az bir yabancı dili iyi yazar ve konuşur olmalı,

Lider dediğin: Ben artık yaşlandım, yerimi gençlere bırakıyorum diyebilmeli.

Lider dediğin: Bir yeteneğe sahip olmalı. Örneğin sanatsal bir yanı, müzik aleti kullanma yeteneği ve en az bir eser koleksiyonu olmalı,

Lider dediğin: Yanlış da yapsa arkasında durur. Gerekirse tek başına ipi göğüsler ve başkalarına suç atmak yerine “hata bende” erdemine sahiptir,

Lider dediğin. Daima elini taşın altına koyar. Başkalarına karşı büyük hırsları olmaz onun en büyük hırsı işini kusursuz yapmasıdır. O yüzden kişi ile değil işi ile uğraşır.

Lider dediğin: İletişim becerisi yüksektir. Birileri ile paylaşımda bulunmayı kayıp değil kazanç olarak görür çünkü bilir ki güzel olan her şey paylaştıkça çoğalır.

Lider dediğin: Başarma konusunda hırslıdır ancak hırsına yenilmez; adımlarını daima sağlam atar. Risk bazen alır, bazen almaz ancak günün sonunda daima “en iyiyi” hedefler.

Lider dediğin: Kendinden emindir. Bir duruşu vardır. Elinizi sıkarken bile lider olduğunu anlarsınız çünkü özgüven henüz tanışmada başlar.

Lider dediğin: Kendi doğruları ya da bilgileri doğrultusunda hareket etmez. Başka fikirlere de daima açıktır. Yenilikten korkmaz, temkini elden bırakmaz ancak gelişime ve yenilenmeye her zaman açıktır.

Lider dediğin: Soru sormayı, işleri kurcalamayı sever. Öğrenme serüveni, kariyerinin en uç noktasında dahi olsa bitmez. Doğru sorular sorarak olaylara farklı bakış açısı kazandırır.

Lider dediğin: Daima adildir. Taraf tutmaz ve her iki tarafı da dinler. Gerçek bir liderin pusulası doğruluktur. Ayrım yapmaz, taraf tutmaz. Adil olmaktan yanadır her zaman.

Lider dediğin: Kriz yönetimini çok iyi başarırlar. Kriz anlarında, panik butonuna basıldığında soğukkanlı olmayı çok iyi bilirler. Mantıkları her zaman alarm halindedir bu nedenle düşüncelerinin kontrolünü de kendileri sağlarlar. Ani karar vermekten kaçınırlar; önce süzgeçlerinden geçirirler ve en doğru hamleyi yaparlar.

Lider dediğin: Bir başarı hikâyesi olmalı. Bu kimi zaman içinde başarısızlığı da barındırır ancak günün sonunda nereye, hangi şartlarda geldiğini bilir.

Lider dediğin: Korkusuz, kararlı, cesur ve bir o kadar alçakgönüllüdür. Ben egemenliğinden çıkalı çok olmuştur önemli olan “biz” bütünlüğüdür.

 

 

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanılabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızılar® 2010 - 2023

medyagen