Milletvekilliği Borsası Açıldı

Yazar
İbrahim BAYKAN

12 Mart 2023

Bu yazıyı birine gönder

Seçim tarihinin belirlenmesiyle birlikte partilerin milletvekilliği aday adaylık borsası da açılmış bulunmaktadır.

Bunun ilk adımı aday adaylık başvurularının ve koşullarının oluşmuş olmasıdır. Siz başvuru koşullarında tahsil ve yaş sınırlamasının olacağını düşünmeyin. Herhangi bir yasal işlemlerinizde noter 65 yaş üzeri akıl sağlığı yerinde olup olmadığını rapora bağlarken aday adaylığında aranmıyor. 

Diğer bir nokta aday adaylığı için siyasi partiler adaylardan katılım parası alıyor. Bu yazımı yazarken CHP’nin belirlediği miktar 3O.OOO Tl. idi. Aday olamayanlar bu paralarını geri alabiliyorlar mı bilmiyorum ama bildiğim bir şey varsa; partisinin iktidar olması halinde kendilerine bu verdikleri paranın yol, su ve elektrik olarak kendilerine dönecek olmasını bilmeleridir. Yani kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez misali. 

Buraya kadar sizlere aday adaylığı sürecini anlattım. Gelin bundan sonra olacaklara bir bakalım:

Siyasi partiler; kendilerine oy getirecek popüler aday adaylarının peşlerine düşeceklerdir. Burada partinin temel ilkeleri hiç önemli değil yeter ki; oy gelsin. Sanki ülkemde demokratik bir aday belirleme yöntemi varmış gibi. Bunların hepsi hikâye; işin aslı; parti lideri ve saz arkadaşları oturur kim bize itaat eder; bunun hesabını yaparlar ve birçok Yaz-Boz dan sonra kesin aday listeleri oluşturulur.


Bu arada böylesine titizlikle seçilen adaylardan ileride yamuk yapanlar çıksa da bunların pek yıkıcı etkileri olamaz. Türk Siyasi Tarihinin geçmişi; bunların örnekleri ile doludur. Bu arada seçilemeyen ve zaten seçilemeyeceklerini işin başında bilen aday adayları seçim sürecinden sonra beklentilerinin peşine düşeceklerdir. Üç milletvekilinin seçileceği bir ilde; asıl adayların ajandada belli olmasına rağmen Yüz Elli aday adayı çıkıyorsa bu işte bir beklenti ve arıza var demektir. 

Kimse kıvırmasın bu iddialarım tüm siyasi partiler için geçerlidir.
Ülkemde siyasi partiler ve seçim yasası değiştirilip demokratikleştirilmedikçe bu böyle gider. Yeni bir seçim yaklaşırken bu borsayı hep birlikte takip edeceğiz.

Sevgi ve Saygılarımla

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanılabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızılar® 2010 - 2023

medyagen