N e ş e t   E r t a ş

“Ölüm Yıldönümünde Saygıyla Anıyorum.”

Büyük usta; geride binlerce eser ve sevenlerini bırakarak Altı yıl önce bugün aramızdan  ayrıldı. O şimdi aramızda değil ama ülkemize kazandırdığı eserler inanıyorum ki; dünya durdukça yaşayacaktır. 

Nasıl yaşamasın severek dinlediğimiz tüm türkülerin altında onun adı var. Onun türküleri bizleri hem ağlatır hem oynatır. Gönül Dağı’nı her dinlememde şahsen benim tüylerim diken, diken olur. Her Türk erkeğinin içerisinde bir Zahide olduğunu Zahide türküsüyle bize O hatırlattı.  Onun türkülerinde herkes kendini bulur ve yaşar. Çünkü O tüm türkülerinde yaşanmışları dile getirmiştir.

Nurlar içerisinde yatsın; 2009 yılında Nevşehir- Avanos’ta gittiğim bir açık hava konserinde çevre il ve ilçelerden gelmiş genç ve yaşlı hayranlarına saatlerce okumuş ve onları hem ağlatmış hem de oynatmıştı. Neşet Ertaş; müzik ustalığının yanında oldukça mütevazı ve merhametli bir kişiliğe de sahipti. Bunun en güzel kanıtı ve örneğini yine büyük üstatlarımızdan merhum Mahsuni Şerif bir televizyon programında şöyle anlatmıştı:

Mahsuni Şerif ve Neşet Ertaş Eskişehir’de bir konsere giderler. Konser sonunda organizatör Komünist diye saçma bir bahaneyle Mahsuni Şerif’in ücretini ödemez. Bunu gören Neşet Ertaş Mahsuni’ye dönerek: “Al Gardaş Bu Benim Paranın Parısı.” Der ve ücretini paylaşır. 

Bu davranış Neşet Ertaş’ın insanlığı ve kişiliği için yeter de artar bile. Şimdi bu örnek davranışı günümüzde kaç sanatçı yapar?

Ey büyük usta; bıraktığın eserler dünya durdukça gönüllerimizde ve dillerimizde yaşayacaktır. Sen ışıklar içerisinde rahat uyu.

Bir Teşekkür:

Ölümüne Ankara’dan İzmir’e bizzat giderek cenazesini alıp Kırşahir’e mezarına kadar götüren zamanın Kültür Bakanı Sn. Ertuğrul Günay’ı saygı ve Sevgiyle anıyorum. Bu davranış ülke tarihinde bir bakanın sanatçısına verdiği değer yönüyle bir ilkdir.

Bir Kınama:

Sanatçı ölüm döşeğindeyken canlı yayında açık hava konseri veren sözde sanatçı Orhan Hakalmaz Neşetin parçalarını söylediği halde bir geçmiş olsun mesajı vermediği gibi söylediği Neşet parçalarını Neşet Ertaş’tan alma parçalar bile diyemedi. Bu davranışını nefretle anıyorum.

Sevgi ve Saygılarımla

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen