O Sizde Kaç?

Rahmetli Yaşar amcam 1960- 1990 Yılları arası ülkemin çeşitli ilçelerinde, çeşitli kademelerinde Ziraat Bankası’nda görevlerde bulundu. 

Son olarak müdürlük görevinden emekli oldu. On Beş yıl emeklilik hayatından sonra Allah gani, gani rahmet eylesin O’nu kaybettik. Her meslek erbabı gibi O’nun da meslek anıları vardı. 

Bunlardan Üç tanesini sizlerle paylaşmak isterim:

Birincisi:

Amcam kırsal bir ilçeye yeni atanmış bir banka memurudur. Yanına; ileri yaşlarda bir müşteri gelir ve amcama kısık bir sesle: “O Sizde Kaç?” der. Amcam bundan bir şey anlamaz.

Adam tekrar: “Yav Müslüman anlamıyor musun? “O Sizde Kaç?” diye tekrar eder. Amcam yine bir şey anlamaz ve baktı olmayacak adama bir dakika müsaade der ve müdürünün yanına gider. 

Müdürüne: “ Müdür bey bana bir müşteri geldi ısrarla O Sizde Kaç diye soruyor vallahi ben bundan bir şey anlamadım.”  Müdür konuya alışık olduğu için amcama; O güya faiz kelimesini ağzına almıyor sana faizi soruyor diğer bankaları dolaştı ve bize geldi. Amcam mevzuyu anlıyor.

İkincisi:

Yine bir gün amcama bir mudi geliyor: “Bak memur bey yatıracağım bu paramı abim Cemal’in parasının yanına koymayacaksın. O şerefsizi abilikten sildim. Rahmetli babamın mirasına çöktü.”

Amcam: “Tamam sen rahat ol öyle yapalım”

Üçüncüsü:

Amcam artık müdür. Kasaba pazarında yaşlı bir kadın yanına yaklaşır: “Bankacı oğlum benim para yerinde duruyor değil mi?”

Amcam: Tabi teyzeciğim paran duruyor sen rahat ol.

Nur içinde yat benim güzel amcam.

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen