Organ Nakli ve Bağışı

İbrahim BAYKAN

 

3-9 Kasım organ nakil haftası münasebetiyle; bu konudaki görüşlerimi paylaşmak istedim. 

Bazılarınıza uymasa da bu benim görüş ve düşüncelerimdir. Katılır, katılmazsınız saygı duyarım.

Ben bu günü; organ naklinden ziyade organ bağışı yönündeki çekincelerimi dile getireceğim.

Bir insanın; hayatta iken kendi hür iradesiyle organlarını bağışlayarak, bir başka insanın yaşamasını sağlaması güzel bir duygu ve davranış gibi görülebilir. 

Ayrıca Üç aylık bir bebeğin gereksinim duyduğu bir organ nakli ile yaşama döndürülmesi insanlık görevi sayılabilir. Ancak benim bu konuda bazı çekincelerim var. 

Şöyle ki;

*Bildiğim kadarıyla; ülkemizde halen adil ve geçerli bir organ bekleme listesi yok. Bu yüzden paralı, hatırlı ve hatırlı paralılar bağışlanan organları kapıyor diye düşünüyorum,

*Her canlıya bir yaşama süresi veren Allah ölümü yaratarak; doğum ve ölüm dengesini oluşturmuştur. Bu olguyu nakillerle zorlamak nereye kadar sonuç verir? 

*Toplumda öyle kötü insanlar var ki; iki ayağı çukurda; hala kötülük peşindeler ve bunlardan; ancak ölmeleri halinde kurtuluyoruz,

*Organı alan kişi; aldığı organ sahibi kişinin nasıl bir insan ve nasıl bir organa sahip olduğunun kuşkusunu içerisinde hep taşıyor olacaktır. Huy değişikliği dâhil,

*Alınan organların insanların yaşam ve ölüm eşiğinde alınıyor olmuş olması;beyin ölümü gerçekleşmeden yapılması halinde ölmeden öldürmek anlamına gelmiyor mu?

Burada devlete çok önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bu konu; yetkili ve sorumlularımız ve gerçek ve samimi din bilimcilerimiz tarafından ele alınıp irdelenmedikçe şahsen benim kafamda her zaman soru işaretleri olacaktır.

Uluslararası organ mafyalarının da ciddi bir şekilde takip altına alınmalıdır. Bulunamayan birçok insan kaybının organ mafyaları tarafından kaçırıldığı var sayılmaktadır.

Çinlilerin bir dönem yaptığı gibi; birçok mahkûmun suçunu idama çevirip organlarını değerlendirmek gibi insani olmayan uygulamaları insanlık suçu olarak tarihe geçmiştir. 

Bu konuda hakikaten kafalar karışık; sadece organ bağış kampanyasına önem vermek yetmez; lütfen bu konunun adil ve insani boyutlarını ve koşullarını oluşturalım. 

Sevgi ve Saygılarımla

 

              

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen