PISA Direktörü: “Öğretmenler hazır değil”

PISA Direktörü Andreas Schlicher; “Öğrenme kaybını tespit ederek buna uygun bir süreç tasarımı yapmamız gerek. Yeni normal sürecinde, öğretmen yönetici ve çocuklarımıza vermemiz gereken her türlü sosyal mesafe eğitimini de tasarlamamız gerek. Öğrencilerimizin esenliğinin; öğretmenlerimizin, yöneticilerimizin, çocuklarımızın alacağı psikolojik desteğin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Okullardaki psikolojik danışmanlarımıza, bu noktada okula geri dönen çocuklarımız için de önemli görevler düşüyor. Öğrencilerin akademik öğrenmelerinin sürekliliğini sağlamak, öğretmenlere profesyonel destek vermek, öğrencilerin sosyal gelişimini sağlamak, dezavantajlı öğrencilerin eğitiminin desteklenmesi, evde şiddet riski bulunan öğrencilere yardım edilmesi gibi maddeler, stratejilerin odağını oluşturmalı.”

*****

Turgay POLAT

Dün Bahçeşehir Üniversitesi tarafından online düzenlenen ‘Okulları Tekrar Açma Stratejileri’ toplantısını katıldım. Toplantıda pandemi süreci sonrasında eğitim sisteminin geleceği masaya yatırıldı. Toplantıya konuşmacı olarak Uluslararası PISA Direktörü Andreas Schlicher, BAU Global Başkanı, Eğitimci Enver Yücel ve Türk-Alman Siyasetçi Özcan Mutlu katıldı. Toplantıyı Eğitim Teknoloğu, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz yaptı. Öncelikle şunu söylemeliyim ki Türkiye’de böyle bir toplantıyı yüz yüze bir salonda yapsanız katılım ne olur bilmiyorum ama dün bu toplantıyı Türkiye’nin her yerinden tam 1.344 kişi takip etti.

Tabii ki en çok merak edilen Andreas Schlicher’in konuşmasıydı. Konuşmasını ‘Kriz sırasında eğitim tedbirlerinin uygulanması’ başlığıyla yaptı. Konuşmasında 36 ülkenin verilerini kullandı ve çok önemli tespitleri vardı. Schlicher, “1,5 milyar öğrenci son iki ay içinde teknoloji ile öğrenmenin gerekliliğini öğrendi. Uzaktan öğrenme, öğrenmenin yaşam çizgisi haline geldi” dedi. Ama en önemli vurgularından birisi öğretmen yeterliliğinin yükseltilmesi gerektiği idi…

PISA Direktörü Andreas Schlicher, “Öğrenme kaybını tespit ederek buna uygun bir süreç tasarımı yapmamız gerek. Yeni normal sürecinde, öğretmen yönetici ve çocuklarımıza vermemiz gereken her türlü sosyal mesafe eğitimini de tasarlamamız gerek. Öğrencilerimizin esenliğinin; öğretmenlerimizin, yöneticilerimizin, çocuklarımızın alacağı psikolojik desteğin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Okullardaki psikolojik danışmanlarımıza, bu noktada okula geri dönen çocuklarımız için de önemli görevler düşüyor. Öğrencilerin akademik öğrenmelerinin sürekliliğini sağlamak, öğretmenlere profesyonel destek vermek, öğrencilerin sosyal gelişimini sağlamak, dezavantajlı öğrencilerin eğitiminin desteklenmesi, evde şiddet riski bulunan öğrencilere yardım edilmesi gibi maddeler, stratejilerin odağını oluşturmalı.” şeklinde konuştu. Genel olarak pandemi döneminde uzaktan öğretimin eğitim sistemleri için ne kadar önemli olduğunu vurgulasa da yeni dönemde yüz yüze eğitim ve öğrenme kayıplarının ciddi oranda olabileceğini belirtti.

Schlicher, yeni dönem hakkında çok çarpıcı önerileri ve tespitlerini de paylaştı. Gelecekte pek çok ülkenin dış mekânlara daha güvenli olduğu için öğrenme ortamı olarak daha çok önem vereceğini belirtti, “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” dedi. Yeniden açılma planlarında teknolojinin etkin olacağını, ancak içerik yönetimi konusunda öğretmenleri tam teşekküllü hale getirmemiz gerektiğini belirtti ve ekledi: “Kimse buna hazır değil.” Öğrencilerin iyi olması için özellikle psikolojik desteğin verilmesi, strese maruz kalan çocukların belirlenmesi, ek olarak doktor ve psikologların istihdam edilerek destek sağlanması gerektiğini anlattı. Bence düşünmemiz gereken çok şey var. Öğretmenlerin işi çok fazla, alanınız dışında bilmeniz gereken çok şey var, sosyal becerilerini güçlendirmeliyiz. Schlicher son olarak en çarpıcı tespiti yaptı: “Eğitim sistemimiz daha da zorlaşacak. Bunun için yenilikçi çözümler bulmamız lazım.”

Eğitimci Enver Yücel de konuşmasında; okulların tam olarak hazır hale geldiğinde ve öğretmenlerin yeni sisteme ayak uydurabilmesi durumunda açılabileceğini belirtti. Yücel, “Okullarda hizmetlisinden müdürüne kadar herkesin hazır olarak bekliyor olması lazım. Tabii dünyada bu bir anda eşit bir şekilde olamaz. Ama bu korona döneminden sonra da aslında bir eşitlik söz konusu olacak. Ayrıca bir ülkenin internet altyapısı, telekomünikasyon sistemleri iyi ise bir de uzaktan öğretim kültürü var ise o zaman bu daha çabucak yerleşebiliyor. Bizim ülke olarak telekomünikasyon altyapımız çok iyi” ifadelerine yer verdi. UNESCO’nun açıkladığı verilere göre 262 milyon çocuğun eğitimden uzak kaldığına değinen BAU Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz, “UNESCO verilerine göre dünyada 262 milyon çocuk okula gidemiyordu. Yani eğitime erişemeyen 262 milyon çocuk zaten vardı. Pandemi süreci ile beraber çocukların eğitime uzak kalmaları giderek arttı. Ayrıca özel gereksinimi olan çocuklarımızın eğitime ulaşamaması ile beraber aradaki makas gittikçe artmış durumda” dedi ki bence toplantının genel özeti idi.

Dünkü toplantıdan anladığım; online eğitim artık eğitimin ayrılmaz parçasıdır. Yeni bir eğitim ve okul yaklaşımına ihtiyaç var. Öğretmenler yeni sisteme hazır değil, hazırlamak durumundayız. Bütün dünya aynı sorunu yaşıyor. Ne diyelim işimiz zor yeni dönemde.

——————————————–

Kaynak:

https://www.yenisafak.com/yazarlar/turgaypolat/pisa-direktoru-ogretmenler-hazir-degil-2055489

Yazar
Kırmızılar

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen