Sağlıklı Yaşlanma

Yazar
İbrahim BAYKAN

22 Mart 2020

Bu yazıyı birine gönder

İbrahim BAYKAN

“Bu yazımı “Yaşlılar Haftası” münasebetiyle tüm yaşlılarımıza armağan ediyor ve nice sağlıklı ve mutlu yaşlar diliyorum” 

 

İhtiyarlık çağı; ortalama olarak Altmış yaşından sonra kontrol edildiği sürece verimli ve rahat geçen bir ömür sürecidir.

Araştırmalara  göre ortalama ömür özellikle yüzyılımızda, çok artmıştır. Yine; araştırmalara göre kadınların erkeklere oranla daha çok yaşadıkları belirlenmiştir. Kötü iklim,yanlış beslenme, hastalıklar vesağlıksız yaşlanma ölümü öne çekebilmektedir.

Bütün iç ve dış organlardaki derece, derece aşınma,işlev yetersizliği ve hücrelerdeki suyun çekilmesi anatomik değişiklikler yaratırken; duyuların etkinliğini yitirmesi, unutkanlık ve heyecanbozuklukları da psikolojik bozukluklar olarak kendisini göstermektedir.

İnsanların; yaşadıkları sürece bu etkilerden etkilenmemesi mümkün değildir. Önemli olan bu süreçte yaşam kalitesininkorunması ve devam ettirilmesidir. Bu ise insanoğlunun doğum öncesi ile başlayıp sırası ilebebeklik, çocukluk, ergenlik, gençlik, yetişkinlikve son olarak yaşlılıkçağlarıdır. 

Her çağın kendine özgü eğitimyöntemleri vardır. Sağlıklı yaşlanma da son evresidir ve en az bebeklik çağı kadar önem arz eder.  Yaşlılık çağı ölçülü davranışlar, iddiasız ve sakin yaşama çağıdır. Bunun temini ise periyodik sağlık testlerininyaptırılmasıdır. 

Bunun için de Kırkyaşını aşanların her yıl; ileri yaşlar için de altıayda bir genel sağlık testlerinden geçmeleri tavsiye olunur. Bunların dışında; aşırı kilo alıpverme, unutkanlık,  sık idrar ihtiyacı, geçmeyenyaralar, geçmeyen öksürük, aşırıve sebepsiz sinirlenmeler  gibi olumsuz belirtiler görüldüğünde hemen bir sağlık merkezine gidilmelidir.

Tıp’taki yeni gelişmeler erken tanıya imkân vermekte ve olumlu sonuçlar sağlamaktadır. Maalesef arabamıza gösterdiğimiz bakım özenini kendi vücudumuza göstermiyoruz.

Şayet yaşam kalitemizikorumak ve devam ettirmek istiyorsak; şu kurallara uymamız gerekmektedir; aksi halde yaşam çekilmez bir hal alacaktır:

*İnanç, ibadet ve dua,

*Düzenli sağlık testlerinin yapılması,

*Bilinçli ilaç tüketimi,

*Dengeli ve bilinçli beslenme,

*Temiz hava ve spor,

*Çalışarak dinlenme,

*Stresten uzak durma,

*Kazalardan korunma,

*Sosyal uğraşlar ve ilişkiler,

*Alkol ve tütünden uzak durmak.

Son söz olarak; şu özlü sözler sanırım yaşlanma ile ilgili söylenmiş güzel sözlerdir:

“Yaşlılara ve hastalara iyi davranınız.” (Hz. Muhammed)

“Erkekler yaşını saklamaya; kadınlar ise saklamamaya başladıkları zaman yaşlanmışlardır.” (Fransız Atasözü)

“İnsanlar hayat kısadır derler ama O’nu kısaltmak için de ellerinden geleni yaparlar.” (J.J.Rousseau)

“Ümitlerini ve hayallerini terk eden insan artık yaşlanmıştır.”( John.  Barrymore)

Aziz Nesin’e Altmışıncı yaş gününde yaşlılık nasıl bir duygu diye sormuşlar. Üstad: “Yumuşak yerler sertleşiyor, sert yerler de yumuşuyor” Yanıtını vermiş.

Sevgi ve Saygılarımla

Yazar
İbrahim BAYKAN
SOMET

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanılabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızılar® 2010 - 2023

medyagen